Unapređenje vladavine prava će odrediti brzinu pregovora Srbije i drugih zemalja regiona na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, rečeno je na konferenciji „Pregovori o pristupanju EU: Novi kontekst“.

FoNet

“Ako ne bude napretka u pregovoračkim poglavljima 23 i 24, vezanim za vladavinu prava, napredak će biti sporiji i u ostalim poglavljima”, izjavio je vršilac dužnosti šefa Delegacije EU u Beogradu Oskar Benedikt i ocenio da Vlada Srbije treba da se fokusira na vladavinu prava.

Benedikt je rekao da je EU i dalje opredeljena za proširenje. Evropski lideri su dali do znanja da su vrata otvorena i da sve zavisi od brzine sprovođenja reformi u zemljama koje žele članstvo u EU, izjavio je Benedikt.

Šefica Pregovaračkog tima Srbije za pristupanje EU Tanja Miščević je rekla da je Beograd svestan značaja oblasti vladavine prava, koja se nalazi ne samo u poglavljima 23 i 24, već i u gotovo svim ostalim pregovaračkim poglavljima.

Pregovarački proces ne pripada samo izvršnoj vlasti, već čitavom društvu, ocenila je Tanja Miščević.

Govoreći o vladavini prava kao ključnom elementu pregovora, nemački ambasador u Beogradu Aksel Ditman je izjavio da je u Srbiji poboljšana efikasnost pravosuđa, ali da je potrebno raditi na nezavisnosti sudova i tužilaštva, borbi protiv korupcije, slobodi izražavanja i medija.

Bivši šef Pregovaračkog tima za pristupanje Slovenije EU Janez Potočnik je naveo da Unija sebi ne može priuštiti prijem institucionalno slabih država.

U EU postoji skepticizam u vezi proširenja, zbog ekonomske i izbegličke krize, ali i korupcije i siromaštva u zemljama Zapadnog Balkana, gde postoje i granični sporovi, što može biti ozbiljna prepreka, rekao je Potočnik.

On je ocenio da članice EU i Evropska komisija treba da konkretnim potezima podrže priključenje država Zapadnog Balkana.