Komisija želi da EU predvodi prelazak na čistu energiju, a ne da mu se samo prilagođava. EU se zato obavezala na smanjenje emisija ugljendioksida za najmanje 40 odsto do 2030. uz istovremenu modernizaciju ekonomija EU i otvaranje radnih mesta i osiguravanje rasta za sve građane Evrope.

Komisija je danas predstavila paket mera zahvaljujući kojima će Evropska unija očuvati konkurentnost uprkos promenama na svetskim energetskim tržištima. Današnji predlozi imaju tri glavna cilja: energetsku efikasnost na prvom mestu, preuzimanje globalnog vođstva u korišćenju energije iz obnovljivih izvora i davanje fer ponude potrošačima.

Potpredsednik nadležan za energetsku uniju Maroš Šefčovič je izjavio: „Današnjim paketom će naša privreda biti modernizovana a samim tim i podstaknut prelazak na čistu energiju. Evropa je prethodnih godina bila predvodnik globalne klimatske politike, a sad je primer u stvaranju uslova za održiva radna mesta, rast i ulaganja. Današnji predlozi se odnose na sve sektore povezane sa čistom energijom: istraživanje i inovacije, veštine, zgrade, industriju, saobraćaj, digitalno društvo, finansije itd. Zahvaljujući predstavljenim merama, svi evropski građani i preduzeća će na najbolji način moći da iskoriste prelazak na čistu energiju.“

Komesar za klimatsku i energetsku politiku Migel Arijas Kanjete je izjavio: „Naši predlozi osiguravaju veću tržišnu potražnju za novim tehnologijama, postavljaju odgovarajuće uslove za investitore, osnažuju potrošače, unapređuju funkcionisanje energetskih tržišta i pomažu u ispunjavanju klimatskih ciljeva. Ja sam posebno ponosan na obavezujući cilj o povećanju energetske efikasnosti za 30 odsto jer će se tako smanjiti naša energetska zavisnost, otvoriti nova radna mesta i dodatno smanjiti emisije štetnih gasova. Evropa je na pragu revolucije čiste energije. Kao što je bio slučaj sa Sporazumom iz Pariza, rezultate ćemo postići samo zajedničkim trudom. Komisija ovim predlozima otvara put ka konkurentnijem i modernijem energetskom sistemu čistije energije. Sada računamo da će naše predloge u realnost pretvoriti Evropski parlament i države članice.“

Komisijini predlozi u okviru „Čiste energije za sve Evropljane” reflektuju činjenicu da prelazak na čistu energiju predstavlja sektor rasta budućnosti – odosno da je u taj sektor pametno ulagati. Sektor čiste energije je u 2015. na globalnom nivou privukao investicije od preko 300 milijardi evra. EU je u dobroj poziciji da iskoristi politike istraživanja, razvoja i inovacija kako bi prelazak na čistu energiju pretvorila u konkretnu ekonomsku priliku. Mobilizacijom do 177 milijardi evra javnih i privatnih investicija na godišnjem nivou počev od 2021, ovaj paket bi mogao da generiše rast od jedan odsto BDP-a u narednoj deceniji i otvori 900.000 novih radnih mesta.