Stručnjaci treba da daju odgovor na pitanje u kom pravcu treba da se menja obrazovni sistem u Srbiji, a Evropska unija je tu da pomogne svetima i svojim fondovima, izjavio je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport na početku konferencije „Obrazovanje po meri privrede – dualno obrazovanje“.

Davenport je rekao da mu je drago da Srbija koristi iskustva drugih evropskih zemalja u razvoju obrazovanja, pre svega iskustva Nemačke.

„I moja zemlja – Velika Britanija je u proteklih nekoliko godina shvatila da Nemačka ima vrlo pozitivna iskustva u toj oblasti”, istakao je ambasador Davenport na konferenciji u Beogradu koju je organizovao magazin Njuzvik uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).

On je napomenuo da je obrazovanje jedan od najvećih prioriteta EU i da se u tu oblast najviše ulaže.

“Nema uspešne privrede bez dobro obučene radne snage”, istakao je Davenport i naveo da je EU u obrazovanje u Srbiji do sada uložila 75 miliona evra od čega 25 miliona u srednje stručno obrazovanje.

Nemački ambasador Aksel Ditman je ocenio da se model dualnog obrazovanja ne može tek tako prekopirati nego da svaka zemlja treba da ga razvije u skladu sa svojim potrebama.

On je istakao da je Nemačka spremna da pomogne Srbiji u tom poslu neophodnom za rast privrede.

Ditman je istakao i da su nemačke kompanije koje posluju u Srbiji zadovoljne kvalitetom radne snage koju su angažovale, ali da treba povećati kvalitet srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji.

Pre godinu dana smo pokrenuli inicijativu čiji je centralni element dualno obrazovanje. Smatram da ne možemo to primeniti po principu prostog kopiranja, ali osnovni pristup može da pomogne Srbiji da unapredi obrazovanje, istakao je Ditman.

Kao važan zadatak na putu Srbije ka EU, Ditman je naveo unapređenje vladavine prava, nezavisno pravosuđe i borbu protiv korupcije.

Organizaciju konferencije „Obrazovanje po meri privrede“ podržali su i Privredna komora Srbija, Nemačko-srpsko privredno udruženje i kompanija „Hemofarm“.