Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport izjavio je da je Srbija najveći primalac fondova EU na Balkanu, možda i u svetu, i da Delegacija u bliskoj saradnji sa vlastima Srbije realizuje oko 600 projekata.

“Ne sme se nikada zaboraviti da oni koji su odgovorni za spovođenje i izradu, evaluaciju i raspodelu IPA fondova u stvari raspolažu novcem poreskih obveznika EU, pokušavajući da transformišu društva regiona kako bi bila spremna za pristupanje Uniji”, rekao je Davenport.

On je izjavio da postoji posvećenost na političkom nivou, kako u članicama EU, tako i institucijama Unije, da se zalažu za strategiju proširenja.

“Način na koji se IPA daje je dokaz te posvećenosti, konkretna pomoć, operativna i funkcionalna podrška”, ocenio je ambassador EU Davenport.

Prema njegovim rečima, Delegacija EU u Srbiji ima veoma blisku saradnju sa centralnim, ali i lokalnim nivoima vlasti, sa poslovnim sektorom i nevladinim organizacijama.

Davenport je nabrojao neke od projekata u kojima je Srbija koristila IPA fondove – izgradnja objekata za migrante i integrno raseljena lica, uspostavljanje vizne liberalizacije, obrazovanje.

“Podržali smo proces pristupanja, izgradnju institucinalnih kapaciteta, uložili u reformu državne uprave, izgradnju novih institucija, kao što su nezavisna regulatorna tela. Napredak je ostvaren u oblasti životne sredine, dosta smo uložili u Termoelektranu „Nikola Tesla“, izjavio je Daveport.

On je u Skupštini Srbije, na skupu „Nadzor nad IPA fondovima: uspesi i izazovi“, rekao da je EU uvek tu da pomogne i u kriznim situacijama, kao što su bile poplave 2014. godine.

“Postoje izazovi vezani za iskorišćenost fondova. Jedan od stalnih izazova, u slučaju Srbije, kao i u regionu, je da postoji suviše veliki broj strategija u različitim sektorima, koje nisu kompatibilne jedna sa drugom, izjavio je ambasador.

“Još jedan od izazova je da akcionim planovima u okviru strategija nedostaju detalji, posebno vezani za troškove, rekao je on i dodao da je problem i kapacitet institucija da apsorbuju fondove.

Davenport je izjavio da se sa Vladom Srbije radi naprogramiranju IPA 2 ciklusa za period od 2014. do 2020. godine, a posebna pažnja biće usmerena na energetiku, životnu sredinu, reforme u oblasti vladavine prava.

FoNet-EVROSERVIS-SKUPŠTINA

Potpredsednik Skupštine Srbije Veroljub Arsić rekao je da je osnovni spoljnopolitički priorotet Srbije članstvo u EU.

Arsić je naveo da je Srbija kroz IPA fondove u periodu od 2007. do 2013. imala na raspolaganju 1,4 milijarde evra, dok će slična suma novca biti na raspolaganju i u ciklusu do 2020. godine.

Prema Arsićevim rečima, IPA fondove je moguće koristiti ako se dobro poznaju prioriteti Evropske komisije.

Važno je da unapređujemo državnu administracije, kako bi stepen iskorišćenosti bio veći, izjavio je Arsić.

On je ocenio da je dužnost poslanika da nadzire korišćenje tih sredstava i podstiče izvršnu vlast da efikasnije koristi fondove.

Zamenik šefa vladine Kancelarije za evropske integracije Ana Ilić rekla je da će Srbiji na raspolaganju u okviru IPA 2 do 2020. godine biti na raspolaganju 1,5 milijardi evra.

Rano je govoriti o uspesima i rezultatima na osnovu korišćenja IPA 2. Prva prilika za ocenu napretka će biti sledeće godine, izjavila je Ana Ilić.

Prema njenim rečima, rezultati IPA od 2007. do 2013. Su dobri i nivo sredstava koja su ugovorena je iznad 85 odsto, zaključno sa februarom ove godine.

Do sredine sledeće godine očekujemo da i preostali novacbude ugovoren, izjavila je Ilić.

Ona je rekla da bi izazov mogao biti prelazak upravljanjaIPA fondovima sa EU na nacionalne institucije.

U nekim zemljama je to dovelo do pada u nivou korišćenja sredstava, upozorila je Ana Ilić.