Foto: FoNet

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je govoreći o Izveštaju o Srbiji u okviru danas usvojenog Paketa za proširenje 2015 istakao da je Srbija za poslednjih 12 meseci načinila značajan pomak na putu ka EU.

Ambasador Davenport je rekao da se u izveštaju ukazuje na potrebu za održavanje međuvladine konferencije u decembru kako bi bila otvorena prva pregovaračka poglavlja.

Prema ovom Izveštaju, kako je preneo ambasador, Srbija je napravila konkretan pomak u sprovođenju strukturnih reformi. On je naveo da su napravljeni su značajni pomaci u ekonomskim reformama i fiskalnoj konsolidaciji, kao i u reformama javne administracije za koju je napravljen akcioni plan i zakonodavni okvir i koji sada treba da se primenjuju.

„U Izveštaju se Srbija podstiče da održi ovaj tempo reformi i da ih nastavi, uključujući i restrukturiranje državnih preduzeća“, rekao je on.

Ambasador Davenport je ukazao da je Srbija u prethodnom periodu okončala rad na pripremama Akcionih planova neophodnih da bi bila doneta preporuka o otvaranju pregovaračkih poglavlja.

Prema njegovim rečima, u Izveštaju se ističu i napori na polju regionalne saradnje, posebno u okviru Berlinskog procesa, kao i uzajamne posete premijera Srbije i Albanije i poseta premijera Srbije Srebrenici.

Naglašena je i neophodnost reforme javne uprave. „Postoji napredak u stvaranju zakonskog okvira za sprovođenje reforme javne uprave“, rekao je Devenport.

„Kao i uvek u ovim Izveštajima i ovde je fokus na ranjivim i diskriminsanim grupama poput LGBT i Roma“ ocenio je ambasador i naveo da je bitan korak održavanje Parade ponosa, drugu godinu za redom.

Šef Delegacije EU je rekao i da se u Izveštaju ukazuje da se mora učiniti više u cilju stvaranja uslova za slobodu izražavanja. On je pohvalio skorašnji početak razgovora vlade i nezavisnih institucija, ali je dodao da Srbija u budućnosti mora da radi na uspostavljanju boljih uslova za slobodu govora i medijske slobode.

Upitan da prokomentariše zašto nema napretka po pitanju slobode medija i šta bi preporučio vlastima u Srbiji da preduzmu, Devenport on je odgovorio: „Ne bih se složio da se u Izveštaju navodi na nema napretka u poslednjih 12 meseci“ i podsetio je da su usvojeni medijski zakoni, te da je počela njihova primena.

„Bilo je izvesnih kašnjenja u primeni, ali ukupno gledano važno je nastaviti  sa sprovođenjem medijske strategije“, rekao je on.

Preporuke iz izveštaja se odnose na uslove za slobodu izražavanja, ulogu regulatornih tela, finansiranje medija i regulisanje reklamiranja, objasnio je Davenport.

Ambasador EU Devenport je takođe ukazao i da se u Izveštaju ističe potreba usklađivanje spoljne i bezbednosne politike Srbije  sa EU.

Upitan da objasni šta to tačno znači, on je podsetio da svaka zemlja koja je kandidat za članstvo treba da uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa evropskom i to do trenutka kada postane članica.

„To treba učiniti postepeno i do trenutka pristupanja. Srbija treba da uskladi svoje stavove, pozicije i deklaracije sa EU“, rekao je Devenport.

„U Izveštaju su istaknuti i napori Srbije da izađe na kraj sa izbegličkom krizom“, rekao je Devenport, navodeći da je do sada preko teritorije Srbije prešlo već 350.000 izbeglica i da na tom planu EU pruža znatnu podršku Srbiji.

Ambasador Daveport je tokom dana Izveštaj o Srbiji predao premijeru Aleksandru Vučiću.

Foto: FoNet

Foto: FoNet