Četiri meseca nakon što je Komisija predstavila Belu knjigu o budućnosti Evrope, debata o budućnosti Evrope se zahuktava, a u njoj je do sada imalo priliku da učestvuje preko 30 miliona građana.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je izjavio: Ohrabruje me činjenica da toliko građana učestvuje u debati o budućnosti Evropske unije koju je Komisija pokrenula objavljivanjem Bele knjige 1. marta 2017. Već smo čuli veliki broj različitih mišljenja, a ovaj snažni pozitivni zamah nas podstiče na dalji rad. Ja ću svoju viziju predstaviti u septembru, ali budućnost Evrope će biti u vašim rukama. Vi ste ti koji će pisati istoriju sutrašnjice. Zato nastavite da učestvujete i kažite šta mislite!“

Komisija je ponudila pet scenarija za mogući razvoj EU u narednoj deceniji. Otad se vodi opsežna debata uz podršku političkih institucija i civilnog društva. Do danas je više od 270.000 građana učestvovalo u više od 1.750 događaja koje je organizovala ili podržala Komisija, a mnogo više njih učestvuje u debati putem interneta (pogledajte brojke). Događaji i debate će se održavati i u narednim mesecima, a građani svoje stavove mogu da iznesu i direktno preko linka https://ec.europa.eu/commission/give-your-comments_en

Građani su pozvani da nastave sa iznošenjem mišljenja, po mogućnosti pre godišnjeg govora o stanju Evropske unije, zakazanog za 13. septembar 2017, kada će predsednik Junker govoriti o svojoj viziji budućnosti Evrope.

Kontekst

Komisija je 1. marta 2017. pokrenula panevropsku debatu o budućnosti EU Belom knjigom o budućnosti Evrope koja građanima i političkim liderima daje mogućnost da oblikuju viziju EU sa 27 država članica. Bela knjiga sadrži pet scenarija za razvoj Unije do 2025:

  • Nastavljamo dalje„: EU nastavlja da realizuje plan pozitivnih reformi;
  • Samo jedinstveno tržište„: EU se fokusira na jedinstveno tržište jer 27 članica ne uspeva da uskladi stavove u sve većem broju područja politika;
  • Oni koji žele više, rade više„: EU nastavlja kao i do sada, ali one države članice koje to žele mogu da ostvare bliskiju saradnju u određenim oblastima;
  • Radimo manje, ali efikasnije„: EU je usredsređena na bolje i brže ostvarivanje rezultata u određenim područjima politika, dok u drugima radi manje;
  • Zajedno postižemo mnogo više„: države članice odlučuju da dele više ovlašćenja, resursa i odlučivanja na svim nivoima.

Scenariji obuhvataju niz mogućnosti, čiji ishodi zavise od pojedinačnih područja politike. Ilustrativni su i ne isključuje jedni druge, a nisu ni konačni.

Komisija je predstavila i niz dokumenata za razmatranje o pitanjima koja su ključna za Evropu: 1. razvoj socijalne dimenzije Evrope; 2. produbljivanje ekonomske i monetarne unije; 3. iskorišćavanje potencijala globalizacije; 4. budućnost evropske odbrane i 5. budućnost finansija EU.

Predsednik Junker će u svom govoru o stanju Unije u septembru 2017. dodatno razraditi te ideje pre nego što se na sastanku Evropskog saveta u decembru 2017. donesu prvi zaključci. To će doprineti donošenju odluke o pravcu delovanja koji će biti predstavljen pre izbora za Evropski parlament u junu 2019.