Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije je prilika da se podsetimo na to da širom sveta muškarci, žene i deca i dalje trpe posledice rasne diskriminacije na osnovu boje kože, rase, porekla, kaste, veroispovesti i etničke ili nacionalne pripadnosti. Uskraćena su im osnovna prava, a na njih nesrazmerno utiču siromaštvo i nejednakost.

Govor mržnje i drugi oblici rasizma, rasne diskriminacije i ksenofobije, ne samo da nisu iskorenjeni, već su u porastu. To utiče na jednakost, slobodu, solidarnost i pravdu širom sveta.

EU je i dalje posvećena borbi protiv svih oblika rasne diskriminacije kako unutar tako i izvan svojih granica. Sarađujemo sa državama članicama, civilnim društvom i međunarodnim partnerima na razvoju mera za postizanje promena: postigli smo dogovor sa velikim preduzećima za informacione tehnologije o delovanju protiv govora mržnje na internetu. Uspostavili smo platforme, poput Grupe EU na visokom nivou za suzbijanje rasizma, ksenofobije i drugih oblika netolerancije. Podstičemo razmenu najboljih praksi. Radimo na poboljšanju razumevanja između zajednica i uzimamo u obzir zabrinutost pogođenih grupa, uključujući jevrejsku i muslimansku zajednicu. Težimo boljoj integraciji migranata i stimulišemo kvalitetno obrazovanje. I unutar EU i sa partnerskim zemljama radimo na sprečavanju i suzbijanju rasizma, rasne diskriminacije i ksenofobije.

U okviru našeg globalnog angažmana i dalje smo nepokolebljiv zagovornik Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije. Neprekidno radimo na globalnom sprovođenju Durbanske deklaracije i programa delovanja sa Svetske konferencije iz 2001. protiv rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i srodnih oblika netrpeljivosti. Kroz obaveze u okviru Decenije za narode afričkog porekla takođe nastojimo da pažnja bude posvećena diskriminaciji čije posledice trpe zajednice afričkog porekla svuda u svetu.

Iskorenjivanje rasne diskriminacije je globalni izazov i cela međunarodna zajednica, međunarodne organizacije i civilno društvo moraju zajedničkim snagama da rade na njegovom prevazilaženju. Svi smo odgovorni za zaštitu, očuvanje i unapređenje ljudskih prava, naših prava. Svi ćemo uživati poštovanje samo ako svi budemo poštovani kao ljudska bića, uzimajući u obzir naše kulturno bogatstvo i raznolikost.

Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije se obeležava 21. marta. Na taj dan je 1960. godine u Šarpvilu u Južnoafričkoj Republici policija otvorila vatru i ubila 69 demonstranata na mirnom protestu protiv zakona o aparthejdu. Generalna skupština je taj dan proglasila praznikom 1966. i pozvala međunarodnu zajednicu da udvostruči napore za iskorenjivanje svih vidova rasne diskriminacije (Rezolucija 2142 (XXI)).