1) EU i njene države članice sa zabrinutošću prate najnovija dešavanja u Turskoj.

2) Stavljanje pitanja ponovnog uvođenja smrtne kazne pred Parlament, kontinuirano ograničavanje slobode izražavanja, uključujući društvene mreže, kao i dalje zatvaranje medija, izdavanje naloga za hapšenje novinara, uključujući glavnog i odgovornog urednika dnevnika Cumhuriyet i nekoliko zaposlenih u njegovoj redakciji i nedavno hapšenje lidera najveće opozicione partije u zemlji, HDP, kao i pritvor nekoliko poslanika izazivaju veliku zabrinutost jer slabe vladavinu prava, poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda i dovode u pitanje parlamentarnu demokratiju u Turskoj, dok istovremeno dodatno podižu tenzije na jugoistoku zemlje i polarizuju tursko društvo.

3) EU i njene države članice oštro osuđuju teroristički napad u Dijarbakiru i solidarišu se sa žrtvama i njihovim porodicama. EU i države članice čvrsto veruju da nasilje i teroristički napadi moraju da prestanu i da se oružje mora položiti. EU i njene države članice podržavaju Tursku u njenoj borbi protiv terorizma.

Preduzimanje mera protiv PKK, koja je na listi terorističkih organizacija EU i njenih država članica, jeste legitimno, ali mora biti u skladu sa osnovnim načelima demokratije, proporcionalnosti i poštovanja ljudskih prava.

4) Povratak kredibilnom političkom procesu i pravom političkom dijalogu je od presudnog značaja za demokratiju u zemlji i stabilnost u regionu.

5) EU i njene države članice podsećaju da odluka koju je turski Parlament doneo u maju 2016, a koja se tiče oduzimanja poslaničkog imuniteta nizu poslanika, izaziva veliku zabrinutost. Imunitet moraju da uživaju svi poslanici bez razlike, a odluke o njegovom oduzimanju moraju biti zasnovane na zaslugama, donete u skladu sa transparentnim kriterijumima i oslobođene političkih faktora.

6) EU i njene države članice podsećaju na osudu neuspelog državnog udara od 15. jula i, prepoznajući potrebu zemlje da preduzme proporcionalne mere u pogledu, podstiču Tursku da zaštiti parlamentarnu demokratiju, uključujući poštovanje ljudskih prava, osnovnih sloboda i prava na pravično suđenje, u skladu sa obavezama koje Turska ima kao zemlja kandidat. U tom pogledu, EU i njene države članice će nastaviti da budno prate i procenjuju situaciju, spremne da nastave politički dijalog sa Turskom na svim nivoima u skladu sa uspostavljenim okvirom.