U narednom periodu EU će nastaviti finansijski da podržava civilni sektor u Srbiji kroz svoje IPA programe, ali i da će pomagati jačanje saradnje civilnog sektora i državnih organa u Srbiji, čulo se na konferenciji „Kakvo civilno društvo želiš“. – Ministar Selaković je ocenio da je neophodna veća javnost u radu i u finansiranju organizacija civilnog društva.

Bez jakog civilnog društva nema ni suštinskog napretka Srbije niti uspeha u pregovorima o priključenju Evropskoj uniji, ocenili su danas učesnici konferencije, koju je u saradnji saDelegacijom Evropske unije organizovala vladina Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom.

Ministar pravde i državne uprave Srbije Nikola Selaković je na početku konferencije, održane u Beogradu pod nazivom „Kakvo civilno društvo želiš“, rekao da je potrebno uvesti što veći stepen transparentnosti, ne samo u rad državnih organa nego i u organizacijama civilnog društva.

Cilj konferencije je dobijanje mišljenja organizacija civilnog društva o strategiji za razvoj tog sektora koju planira da usvoji Vlada Srbije, a učestovalo je više od 400 predstavnika civilnog sektora i ambasadori Evropske unije, SAD i Norveške, Majkl Davenport, Majkl Kirbi i Nils Ragnar Kamsvag.

image(2)

Neophodna javnost

Selaković je ocenio da je neophodna javnost u radu i u finansiranju organizacija civilnog društva, kao i određivanju ciljeva u njihovom radu.

Ministar pravde je istakao i ulogu organizacija civilnog društva u procesu evropskih integracija Srbije, pomenuvši pri tome poglavlja o pravosudju i ljudskim pravima koja su u nadležnosti njegovog resora.

„Veliki je značaj organizacija civilnog društva i u borbi protiv korupcije, koja je jedan od prioriteta Ministarstva pravde i celokupnog društva“, rekao je Selaković.

Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević je ocenila da je civilno društva jedan od kontrolora izvršne vlasti, koji ima instrumente da utiče na odluke koju ta vlast donosi.

Čuvar reformi

Uloga civilnog društva je, kako je navela Miščević, da bude i čuvar i pokretač reformi.

„To je civilno društvo koje želim da vidim u Srbiji“, istakla je ona i dodala da izvršna vlast ima najveću odgovornost u pristupnim pregovorima Srbije sa Evropskom unijom, ali da postoji odgovornost i društva u celini za uspeh tih pregovora.

Direktorka vladine Kancelarije za saradnju sa civilnom društvom Ivana Ćirković rekla je da u Srbiji deluje 22.000 organizacija civilnog društva.

Ćirković je istakla da je današnja konferencija sazvana kako bi organizacije civilnog društva dale svoje viđenje o strategiji za razvoj tog sektora, koju planira da usvoji Vlada Srbije.

„Bez jakog civilnog društva nema ni suštinskog napretka ni razvoja Srbije“, ocenila je Ćirković i istakla da je Vlada Srbije spremna na saradnju sa civilnim sektorom.

image(1)

Podrška EU civilnom sktoru

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport ocenio je na početku konferencije da bez uključenja tog sektora ne bi bilo ni zamislivo napredovanje Srbije ka EU.

„Kada je reč o strategiji Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom, važno je istaći da je to vaša prilika da je oblikujete, unesete svoje ciljeve i prioritete“, rekao je Davenport.

On je najavio da će u narednom periodu EU nastaviti finansijski da podržava civilni sektor u Srbiji kroz svoje IPA programe, ali i da će pomagati jačanje saradnje civilnog sektora i državnih organa u Srbiji.

Američki amabasadro Majkl Kirbi rekao je da vlada ne može da reši sve probleme građana, ali da može da stvori povoljno orkuženje da građani sami ostvare svoje ciljeve.

Kirbi je ocenio da je interesantan momenat u kome se održava konferencija o civilnom društvu, jer će građani Sbrije uskoro imati priliku da biraju svoje predstavnike u parlamentu.

“Mislite veliko  – iskoristite prilike”

„Civilno društvo treba da definiše šta želi i šta su mu prioriteti. Mislite veliko, iskoristite prilike, jer se one ne pružaju često“, rekao je Kirbi i istakao da je pored usvajanja strategije važna i njena primena.

Kirbi je dodao da su SAD, pored EU i Norveške, donatori Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom.

Norveški ambasador Nils Ragnar Kamsvag je rekao da je norveška vlada uložila četiri miliona evra u projekte za jačanje civilngo društva u Srbiji i najavio novi program podrške od maja.

U Srbiji je do 13. februara 2014. registrovano 22.973 udruženja, u periodu od 2010. do 2012. godine u civilnom sektoru je radilo 19.180 ljudi, a ukupni prihodi organizacija civilnog društva u 2012. godini iznosili su 21,8 milijardi dinara.