Da li biste voleli da vođeni rukom starog trgovca i njegovog nećaka otkrivate tajna blaga Rimskog carstva? Nove tehnologije čine ovakvo fantastično putovanje mogućim. U Rimu, Amsterdamu, Sarajevu i Aleksandriji, gradovima koji predstavljaju ključne tačke Rimskog carstva, otvorena je nova, uzbudljiva izložba.

Izložbu ‘Ključevi Rima’ (#K2R) su organizovali arheolozi, istoričari umetnosti, arhitekte i stručnjaci iz oblasti računarstva i komunikacija, umreženi pod pokroviteljstvom EU.

 „Sva tehnologija razvijana za ovu izložbu, rezultat je četvorogodišnje saradnje. Izložba ‘Ključevi Rima’ je rezultat naših napora”, kaže Sofija Peskarin istraživač pri italijanskom Nacionalnom savetu za istraživanje (CNR) i koordinator V-MUST.NET-a, Transnacionalne mreže virtuelnih muzeja.

„Organizacija izložbe u četiri različita grada istovremeno je bila veliki izazov. Ovako nešto nikada ranije nije urađeno, a 2014. je predstavljala pravi trenutak jer je ovo godina u kojoj se obeležava dva milenijuma od smrti Oktavijana Avgusta, osnivača Rimskog carstva”, rekla je Peskarin.

Izložba je organizovana u Trajanovom forumu u Rimu, Gradskoj vijećnici u Sarajevu,muzeju Allard Pierson u Amsterdamu i Aleksandrijskoj biblioteci u Aleksandriji. Upoznavanje sa zbirkama predmeta rimske kulture u ovim gradovima se odvija putem digitalnih maršruta, korišćenjem kompjuterski animiranih filmova, interaktivnih instalacija, multimedijalnih i mobilnih aplikacija.

Novi digitalni alati otkrivaju priče iz prošlosti

Vodiči na ovom putovanju su Gajus i Markus, stari trgovac i njegov nećak, a priča se odvija u 6. veku nove ere, sto godina nakon pada Rimskog carstva.

Tajne njihove porodice se otkrivaju kroz predmete koji su bili u vlasništvu njihovih predaka, a priče skrivene u predmetima se otključavaju “ključevima Rima”.

„Posetioci pronalaze ove predmete u muzeju, koristeći mobilnu aplikaciju pod nazivom Matrix koja povezuje predmete u sva četiri muzeja u ovoj svojevrsnoj potrazi za blagom”, objašnjava Peskarin.

U Rimu, virtuelna šetnja daje posetiocima osećaj šetnje po gradu kakav je danas i kakav je bio pre 2000 godina. Tehnologija proširene stvarnosti i hologrami su u samoj srži putovanja.

„Nove tehnologije nisu tu samo radi očuvanja i pokazivanja našeg nasleđa – one postoje i da bismo našu kulturu učinili dostupnom za sve. Ova četiri muzeja su razumela stremljenja tehnologije i iskoristila njene mogućnosti”, rekla je Neli Kroes, potpredsednica Evropske komisije nadležna za Plan digitalizacije.

Pročitajte više o projektu V-MUST.NET (tekst je dostupan i na francuskom, nemačkom, italijanskom, poljskom i španskom).

Fotografije i snimci sa otvaranja će uskoro biti dostupni na:

http://www.keys2rome.eu/eng/download.html

 U projekat V-MUST.NET je uloženo oko 4.45 miliona evra u okviru sedmog okvirnog programa za istraživanje i tehnološki razvoj koji traje od 2007. do 2013, dok je zahvaljući 80 milijardi evra koji će biti dostupni u narednih sedam godina predviđeno još više tehnoloških otkrića u novom programu istraživanja i inovacija, Horizont 2020.