“Po prvi put idemo u školu jer nam majka ranije to nije dozvoljavala. Uvek se bojala da će nas neko oteti i svaki put kada bi počinjala nova školska godina, ona bi nas odvodila negde. Policija i socijalni radnici su dolazili, ali bi nas ona svaki put sakrila. Umrla je pre tri godine pa smo i mi dobili drugu šansu za obrazovanje.”

Marko Stanković, 23, i njegova sestra Marijana, 21, prisećaju se kako su rešili da se prijave i iskoriste drugu šansu za obrazovanje u Požarevcu u istočnoj Srbiji. Njih dvoje su odlučili da nadoknade propuštene školske godine prijavom na program funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih (FOOO) u lokalnoj osnovnoj školi, koji je pokrenut u određenom broju osnovnih škola u Srbiji u školskoj 2011/2012. godini. Brat i sestra su samo dvoje od 4,000 odraslih starijih od 15 godina koji su stekli osnovno obrazovanje u okviru pilot programa FOOO. Program FOOO je delom finansirala Evropska unija sa četiri miliona evra, a trajao je do juna 2013.

Životna priča Stankovića možda nije karakteristična za sve one koji su učestvovali u obrazovnom projektu, ali je razlog zbog kog žele da se obrazuju isti: oni su imali iskrenu želju da poprave svoje sposobnosti čitanja i računanja kao i izglede za nalaženje dobrog posla.

U aprilu 2012. je sprovedeno istraživanje o prvom pilot programu FOOO koje je dalo profil prosečnog učesnika programa: imao je 28 godina, bio je nezaposlen i završio je samo četiri razreda osnovne škole u detinjstvu.

Najuspesniji15

Veća stopa pismenosti

Stopa napuštanja obaveznog osnovnog obrazovanja u Srbiji je i dalje relativno visoka. Podaci iz 2002. pokazuju da skoro 22 procenta onih sa 15 ili više godina još uvek nije završilo osnovnu školu. Ovakvo stanje je potpomoglo očuvanje začaranog kruga nepismenosti, nezaposlenosti i siromaštva među hiljadama mladih u Srbiji od kojih su mnogi romske etničke pripadnosti i/ili potiču iz socijalno ugroženih porodica.

Projekat “Druga šansa”, koji je finansirala EU i u okviru kog je organizovan program FOOO, pokrenut je kao način popravljanja ovakve situacije ponudom besplatnog obrazovanja i obuke, te poboljšanja izgleda za zaposlenje odraslima koji nemaju osnovno obrazovanje. Od osnivanja projekta ključna tačka je bio nastavni plan i program prilagođen potrebama odraslih odnosno onih koji su deo tržišta rada.

Tokom školskih 2011/2012. i 2012/2013. godine, oko 80 osnovnih i 75 srednjih stručnih škola je učestvovalo u pilot programu. Učesnici su mogli da pohađaju nastavu u jednom od tri ciklusa: u prvom koji je pokrivao prva četiri razreda, drugom ciklusu od petog do šestog razreda, odnosno trećem koji je obuhvatao sedmi i osmi razred, uporedo sa stručnom obukom za jedan od 35 profila zanimanja, poput baštovana ili pica majstora. Po završetku kurseva, svima je izdata nacionalno priznata diploma. Nakon što pravni i institucionalni okvir bude uspostavljen, prosvetne vlasti u Srbiji mogu da uvedu FOOO kao trajni program u okviru obrazovnog sistema nakon završetka projekta EU u septembru 2013.

 Dodatne informacije

Naziv projekta:  ‘Druga šansa’ – Razvoj sistema funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih u Srbiji 

Realizacija projektaGopa – www.gopa.de; Evropska asocijacija za obrazovanje odraslih – www.eaea.org; dvv International – www.iiz-dvv.de

Pogledajte još internet stranicu projekta