Odbor za stabilizaciju i pridruživanje (Odbor za SP) održao je drugi sastanak nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između EU i Srbije 1. septembra 2013. godine. Predstavnici Republike Srbije i Evropske komisije razmatrali su sprovođenje kriterijuma za pridruživanje EU i sprovođenje SSP. U konstruktivnim razgovorima razmatrane su ključne reforme koje se sprovode, pre svega za dobrobit građana Srbije.

Drugim sastankom kopredsedavali su Ksenija Milenković, v.d. direktorka Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije (KEI) i Žan-Erik Pake, direktor Generalnog direktorata Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju.

Odbor za SP je analizirao napredak Srbije u ispunjavanju političkih kriterijuma. Odbor je naglasio važnost konsultacija sa zainteresovanim stranama u zakonodavnom procesu i procesu pristupanja, kao i ulogu Skupštine u nadzoru nad izvršnom vlašću. Podvučena je uloga nezavisnih regulatornih tela i važnost delotvornog praćenja njihovih zaključaka. Pozdravljen je napredak u oblasti reforme državne uprave, a razgovarano je i o reformama lokalne samouprave u Srbiji. Takođe je naglašen značaj jačanja inkluzivne regionalne saradnje i sve veći stepen usaglašavanja Srbije sa spoljno-političkim pozicijama EU.

Odbor za SP je podstakao Srbiju da se postara da održi tempo reformi u oblasti pravosuđa i vladavine prava. Pozdravljeni su prvi koraci preduzeti na sprovođenju nacionalnih strategija za reformu pravosuđa i borbu protiv korupcije. On je pozvao Srbiju da rešava preostale značajne izazove u vezi sa nezavisnošću, nepristrasnošću, odgovornošću, efikasnošću i pristupom pravdi. Odbor je još jednom ukazao na poseban značaj koji se pridaje razvoju ostvarenih dobrih rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Odbor za SP je pozdravio usvajanje sveobuhvatne strategije za borbu protiv diskriminacije i naglasio je važnost zaštite manjina, uključujući Rome i LGBT populaciju. Naglašena je potreba da se finalizira i usvoji akcioni plan za sprovođenje ove strategije. Odbor je naglasio da se moraju ubrzati napori na ostvarivanju ekonomske i socijalne inkluzije Roma. Odbor je pozdravio napore Srbije u borbi protiv nelegalnih migracija i izrazio je podsticaj za dalji napredak u ovoj oblasti. Prvenstveno je naglašena potreba da se temeljno racionalizuje postupak azila. Odbor očekuje dostavljanje akcionih planova neophodnih za otvaranje poglavlja o vladavini prava i podseća da oni treba da budu sveobuhvatni, inkluzivni i podržani jakim finansijskim mehanizmima i mehanizmima za praćenje.

Odbor za SP je takođe analizirao ekonomske kriterijume. Konstatovane su poteškoće u srpskoj privredi, koja je iskusila posebne probleme tokom 2014. godine. Odbor je pozdravio nedavno sprovedene strukturne privredne reforme kao što su reforma tržišta rada i početak restrukturiranja i privatizacije značajnog broja javnih preduzeća. Imajući u vidu trenutno stanje u privredi, zaključeno je da treba ubrzati i proširiti sprovođenje strukturnih reformi, naročito kako bi se unapredilo poslovno okruženje. Odbor je konstatovao mere fiskalne konsolidacije koje su usvojene tokom 2014. godine. Naglašeno je da će biti neophodni dalji napori na rešavanju problema rastućeg javnog deficita i duga, naročito kroz smanjivanje iznosa subvencija. Evropska komisija je naglasila da će pomoći Srbiji u unapređenju ekonomskog upravljanja. Očekuje se da će i nedavno zaključeni aranžman sa MMF-om takođe doprineti napretku privrednih reformi.

Kada je reč o sprovođenju SSP, Odbor je konstatovao da se SSP, kao i prethodni Prelazni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima, realizuje na zadovoljavajući način. Uopšteno posmatrano, liberalizacija trgovine koju su omogućila ova dva sporazuma doprinela je velikom porastu srpskog izvoza u EU: više od 70 odsto u periodu od 2010. do 2014. godine.

Odbor za SP je razmotrio trenutno stanje u različitim oblastima obuhvaćenim SSPi konstatovao je nedavno ostvaren napredak u oblasti trgovine, industrije, carine i oporezivanja, poljoprivrede, unutrašnjeg tržišta i konkurencije, inovacija, informacionog društva i socijalne politike, transporta, životne sredine i energetike. Istaknute su oblasti u kojima su neophodni posebni napori, kao što je unapređenje kontrole državne pomoći.

Konačno, Odbor je razmotrio opsežnu finansijsku pomoć Evropske unije Srbiji. EU je posvećena daljem pružanju podrške Srbiji u procesu pristupanja EU, uključujući i finansijsku podršku. Od 2007. godine, odobreno je blizu 1,7 milijardi evra kao podrška pristupanju Srbije EU. Posle poplava u maju 2014. godine, EU je već dodelila 102 miliona evra bespovratne pomoći kao podršku naporima za obnovu i sanaciju. Dodatnih 60 miliona evra biće odobreno u narednim mesecima iz Fonda solidarnosti Evropske unije. Od 2000. godine, EU je, zajedno sa državama članicama, ubedljivo najveći donator sa 75 odsto od ukupne bespovratne pomoći koju je Srbija primila.

Obe strane su se složile da će Odbor za stabilizaciju i pridruživanje nastaviti da igra važnu ulogu u obezbeđivanju kontinuiteta Procesa stabilizacije i pridruživanja, u pravilnom sprovođenju obaveza koje predviđa SSP, dok istovremeno predstavlja i značajan forum za ocenjivanje opšteg napretka u procesu pristupanja Evropskoj uniji.