Poglavlje 27 u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom koje se odnosi na ekologiju jedno je od najzahtevnijih i najskupljih i Srbiji predstoji „trnovit“ put prilagođavanja evropskim standardima, ocenili su učesnici konferencije „Životna sredina ka Evropi“, odžane u Privrednoj komori Srbije povodom Međunarodnog dana životne sredine.

Šef sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat kazao je da će od 2014. do 2020. godine od 200 miliona evra iz pretpristupnih fondova, znatan deo biti namenjen ekologiji. On je izrazio očekivanje da će Srbija uspešno odgovoriti izazovima koje nosi usklađivanje domaćih sa zahtevnim propisima EU u oblasti životne sredine.

Janmat je napomenuo da postoji tranzicioni period za sprovođenje pojedniih standarda koje predviđa pregovaračko poglavlje 27, a koje su mnoge zemlje, a poslednja Hrvatska, koristile prilikom pristupanja EU.

On je rekao da je važno uspostaviti jasan plan investicija u ekologiji I napraviti „zrele “ projekte kao i da postoji poseban fond iz koga bi se finasirali ekološki projekti.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović  rekla je da je pregovaračko poglavlje 27 naskuplje, najzahtevnije i najteže, te da obuhvata dve trećine propisa i standarda koje treba uskladiti sa EU.

Potrebno je 10,5 milijardi evra za puno usaglašavanje ekoloških propisa, kazala je Božović, dodajući da i vlada i civilni sektor i privreda treba da sarađuju na tom putu.