Nakon debate o najavljenom povlačenju SAD-a iz Pariskog sporazuma, poslanici Evropskog parlamenta su u sredu podržali planove za smanjenje emisija gasova staklene bašte.

Ovo će pomoći da se dostigne cilj EU za 2030. godinu, odnosno da se emisije smanje za 40 odsto u poređenju sa nivoima iz 1990. godine. EU je posvećena ovom cilju u okviru Pariskog sporazuma.

Zahvaljujući ovim propisima, cilj EU bi postao obavezujući za sektore koji nisu obuhvaćeni evropskim tržištem ugljenika poput poljoprivrede, saobraćaja, građevinarstva i otpada, a koji zajedno čine oko 60 odsto emisija gasova staklene bašte u EU.

Svaka država članica EU će morati da se pridržava planova za smanjenje emisija, a računanje smanjenja će početi 2018. a ne 2020. kako je ranije predložila Komisija, kako bi se izbeglo povećanje emisija u prvim godinama i odgađanje smanjenja.

Kako bi se osigurala dugoročna predvidljivost, poslanici EP su postavili i cilj za 2050: smanjenje emisija gasova staklene bašte za 80 odsto u poređenju sa nivoima iz 2005.

Nagrađivanje ranog delovanja

Poslanici su predložili i pravila za nagrađivanje ranog delovanja država članica čiji je BDP po glavi stanovnika niži od proseka EU: naime, ukoliko su već preduzele mere za smanjenje, ili planiraju da to učine pre 2020, biće im data veća fleksibilnosti u kasnijim etapama plana.

Da bi postigle ciljeve, države članice mogu da „pozajme“ do 10 odsto nivoa za narednu godinu.

Izveštaj je izglasan sa 534 glasa za, 88 protiv i 56 uzdržanih.

Naredni koraci

Poslanici EP su započeli pregovore sa Savetom kako bi postigli dogovor o predlogu. Neformalni „trijalog” će biti otvoren nakon što Savet usvoji svoju poziciju.

Rasprava o najavi povlačenja SAD-a

Parlament je vodio raspravu sa predsednicom Maršalskih Ostrva Hildom Hajne i predsednikom Komisije Žan-Klodom Junkerom o najavi američkog predsednika Donalda Trampa o povlačenju SAD-a iz Pariskog sporazuma. „Čitav svet sada gleda u Evropu”, poručila je Hajne, ističući osetljivost svoje zemlje u pogledu klimatskih promena. „Sa prosekom od dva metra nadmorske visine, nemamo gde da bežimo, da se sakrijemo” od klimatskih promena, rekla je. „(…) Moja zemlja je suočena sa rizikom da pre kraja ovog veka bude potpuno nenastanjiva”, izjavila je.

Predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani je izjavio: „Klimatske promene su jedan od najvećih globalnih izazova današnjice. (…) Nalaženjem rešenja za ovaj izazov, EU stvara nove mogućnosti za građane i industriju. (…) Odluka američke Vlade je jednostavno greška. Kroz saradnju sa državama širom sveta, našim građanima možemo da obezbedimo čistiju i bezbedniju planetu.“

Predsednik Junker je izjavio da EU neće ponovo pregovarati o Sporazumu iz Pariza. Većina poslanika smatra da treba nastaviti sa Sporazumom UNFCCC 2015 i započeti njegovo puno sprovođenje.

Poslanici EP su kritikovali najavu američkog predsednika i istakli da će se EU pridržavati svojih obaveza i nastaviti sa usvajanjem zakona u tom pravcu.