Evropska komisija je objavila detalje finansijske podrške EU usmerene na reformske napore država Zapadnog Balkana i Turske u narednih sedam godina. Sredstva, o kojima je EU postigla dogovor prošle godine, iznosiće 11 milijardi evra od čega je za Srbiju izdvojeno 1,5 milijardi a novac će biti raspodeljen pomoću novog Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II).

„Novi Instrument je dobra vest za čitav region proširenja. Ova sredstva će pomoći državama na evropskom putu da sprovedu reforme koje će direktno uticati na građane i omogućiti im napredak ka EU te uspostaviti saradnju sa susedima”, rekao je evropski komesar za proširenje i politiku prema susedima Štefan File.

Saopštenje evropskog komesara za proširenje pruža uvid u podelu sredstava među državama i određuje prioritete koji će biti finansirani. Vlasti zemalja su bile uključene u definisanje ključnih oblasti koje će ostvariti najviše koristi od pomoći.

U odlučivanju o raspodeli sredstava su konsultovani i Evropski parlament i države članice EU, kao i organizacije civilnog društva, međunarodne organizacije i finansijske institucije.

Finansijska pomoć je usmerena na strateške prioritete zemalja koje žele da pristupe Uniji, ali i na jačanje regionalne saradnje i investicije. Ključne oblasti obuhvataju reformu državne uprave, vladavinu i poštovanje osnovnih prava, kao i podršku ekonomskom rastu i konkurentnosti.

image145

 

Novčana pomoć u ovim oblastima će biti usmerena na sektorske reforme čiji su ciljevi  precizno definisani. Novi Instrument IPA II će biti fleksibilniji, napravljen da odgovara specifičnim potrebama svake države, a funkcionisaće po pojednostavljenim pravilima kako bi korisnici imali olakšan pristup sredstvima, dok će istovremeno osigurati i kontinuitet sa prethodnim Instrumentom (IPA I).

Jasno definisani skup indikatora i ciljeva će omogućiti monitoring i evaluaciju programa, što će odrediti visinu sredstava dodeljenih prema učinku svakoj državi ponaosob u dva navrata, 2017. i 2020.

Pogledajte detalje o raspodeli sredstava