Inspirativna priča o uspehu, zapošljavanju i spoznaji vrednih osoba sa invaliditetom dolazi nam iz Кuršumlije. U okviru projekta „Aktiviranje za za više mogućnosti“, koji sprovodi Udruženje osoba sa invaliditetom u partnerstvu sa Opštinom Кuršumlija, održana je završna informativna sesija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta podržanog od strane Evropske unije.

Ova aktivnost je deo programa „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih”, ukupne vrednosti 4.7 miliona evra, koji finansira Evropska unija i sufinansira Vlada Republike Srbije. Projekat je realizovan u saradnji sa stručnim službama koje se bave problemima nezaposlenosti, a za aktivnosti u Kuršumliji izdvojeno je 98.000 evra.

Osobe sa invaliditetom koje se suočavaju sa mnogobrojnim izazovima i poteškoćama u svakodnevnom životu i radu, imale su mogućnost da kroz ovaj projekat u Kuršumliji prođu treninge o razvoju preduzetničkih veština, znanja iz oblasti IT sektora, ali i da pohađaju obuke o starim zanatima. Za polaznike je obezbeđena i radna praksa.

„Projekat je uspeo da podigne svest poslodavaca i zajednice o mogućnostima da se osobe sa invaliditetom uključe u produktivne poslovne i životne tokove. Naišli smo na pozitivnu reakciju cele sredine. Ja sam i sam osoba sa invaliditetom. Ljudi na ulici me sada prepoznaju, pozdravljaju i otvoreno pružaju podršku, navodi Marko Filipović, menadžer projekta „Aktiviranje za više mogućnosti“ i dodaje da su osobe sa invaliditetom, polaznici obuka, sada osnaženi i podignutog samopouzdanja, puni energije očekuju nove aktivnosti.

„U najtežim trenucima pandemije, kada smo besplatno delili zaštitne maske koje smo sami sašili, naši sugrađani su nas dočekali raširenih ruku i sa osmehom na licu. Prepoznali su našu volju i sposobnost da kao vredni članovi zajednice pomognemo kada je najpotrebnije“ dodaje Marko Filipović.

Prioritet projekta na nivou Opštine Кuršumlija bio da se osigura da osobe sa invaliditetom imaju ravnopravan položaj u društvu, da mogu napredovati i ostvariti svoje potencijale.

„Jedan od važnih aspekata projekta bio je podrška osobama sa invaliditetom u preduzetničkim praksama. Uspeli smo da pobedimo predrasude i kod poslodavaca i kod osoba sa invaliditetom. Poslodavci su uvideli da itekako postoje benefiti zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Sa druge strane, naučili smo naše polaznike da istaknu ono u čemu su dobri, da aktvno rade na sebi i sami dalje prenesu stečeno znanje i optimizam“ kaže Sunčica Nestorović, projektni koordinator.

Projekat „Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih“ vredan 4.7 miliona evra, koji finansira Evropska unija a sufinansira Vlada Republike Srbije, ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost mladih u Srbiji povećanjem zaposlenosti, omladinskih aktivnosti, radnog iskustva i preduzetničke prakse među mladima. Evropska unija i Vlada Republike Srbije su bespovratno dodelili 24 granta, koji će se realizovati u više od 35 gradova i opština u Srbiji do kraja 2021. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije i obrazovne ustanove, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalnom nivou u obrazovanju i zapošljavanju, inovativnoj praksi i modelima aktivnog uključivanja, i na taj način ojačati društvenu uključenost mladih.

Uticaj i konkretni rezultati projekta se očekuju na svim nivoima, a posebno u vezi sa povećanim kapacitetima relevantnih institucija u oblasti inovativnog razvoja i upravljanja merama aktivnog uključivanja mladih, razvoja politike u skladu sa najboljom praksom EU, kao i efikasniju upotrebu finansijske pomoći Evropske unije.

Projektom upravlja Ministarstvo finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, dok su krajnji korisnici projekta Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvo omladine i sporta.

Više o projektu možete saznati na www.ukljucivanjemladih.rs

Od 2000. do danas, Evropska unija donirala je više od 3.6 milijardi evra Srbiji. Sredstva su korišćena za podršku razvoja, kvaliteta života i reformi u sledećim sferama: civilna zaštita, zaštita od poplava i pomoć poplavljenim područjima, obrazovanje, povezanost, zaštita okoline, zdravstvena zaštita i zaštita potrošača, kultura, vladavina prava, lokalni razvoj, poslovi i privredni rast, javna administracija, migracije, upravljanje javnim sredstvima, civilno društvo i mediji, socijalna inkluzija, omladina i sport. EU podrška je implementirana kroz saradnju sa Vladom Republike Srbije. Evropska unija je donirala Srbiji više razvojnih sredstava nego svi drugi internacionalni donatori zajedno.