U 2015. je u EU u terorističkim napadima poginula 151 osoba dok je 360 povređeno. U šest država članica EU[1] je u prethodnoj godini zabeleženo 211 planiranih, sprečenih i izvršenih terorističkih napada. Po optužbama za krivična dela terorizma je uhapšeno 1.077 pojedinaca, od čega samo u Francuskoj 424. 94 odsto osumnjičenih kojima je suđeno za terorizam je proglašeno krivima i krivično su gonjeni.

Number of failed, foiled or completed attacks; number of arrested suspects 2013 to 2015

Number of failed, foiled or completed attacks; number of arrested suspects 2013 to 2015

Ovaj opšti pregled je važan deo izveštaja o situaciji i trendovima u terorizmu u EU koji je Europol objavio danas.

Osim toga, Europol je objavio i kratku procenu nedavnih terorističkih napada koja ističe operativne probleme identifikovanja i sprečavanja napada koje izvode pojedinci. Europol u izveštaju naglašava da su takvi napadi omiljena taktika Islamske države i Al Kaide te da su obe grupe u više navrata pozivale muslimane na zapadu da počine ovakve napade u državama u kojima žive.

Rob Vejnrajt, direktor Europola, kaže: „U Evropskoj uniji je u 2015. ogroman broj ljudi izgubio život u terorističkim napadima. Europol je zato iskoristio svoje jedinstvene sposobnosti i fokusirao se na pružanje podrške operativnim istragama za sprečavanje terorističkih napada i identifikaciju i razbijanje mreža terorista. Unapređena saradnja je rezultirala bogatijom strateškom slikom što je doprinelo i valjanosti rezultata Izveštaja i Europolovoj sposobnosti da političke lidere i zakonodavce posavetuje, a nacionalnim vlastima omogući da preciznije odrede nivo pretnje.”

Izveštaj navodi dva zabrinjavajuća trenda: veću opštu opasnost od terorizma usled povratka velikog broja stranih terorističkih boraca koji sada borave u mnogim državama članicama i značajan porast nacionalizma (ksenofobije), rasizma i antisemitizma širom EU što rezultira krajnje desnim esktremističkim činovima.

Izveštaj iznosi i podatak da žene čine značajan broj stranih boraca koji odlaze u Siriju i Irak.

S druge strane, za sada nema konkretnih dokaza da teroristi sistematski koriste priliv izbeglica kako bi neprimećeni ušli u Evropu. Istrage koje su sprovedene nakon napada u Parizu od 13. novembra su pokazale da je dvoje napadača ušlo u EU preko Grčke kao izbeglice iz Sirije.

Terrorist attacks and arrests in the EU in 2015

Terrorist attacks and arrests in the EU in 2015

Europol je odmah preduzeo mere kako bi pomogao državama članicama da reše ove izazove, između ostalog uspostavljanjem Evropskog centra za borbu protiv terorizma, prilagođavanjem svojih baza podataka i mreža za razmenu poverljivih informacija novim potrebama policijskih organa te formiranjem timova za reagovanje u vanrednim situacijama koji su neprekidno u pripravnosti.

U EU je u 2015. došlo do velikih zakonodavnih promena. Naime, 12 država članica je usvojilo nove ili izmenilo stare zakone kako bi pojačale borbu protiv terorizma.

Izveštaj, koji Europol na godišnjem nivou objavljuje od 2006, daje pregled planiranih, neuspelih i izvršenih terorističkih napada koji su se odigrali u EU tokom 2015, kao i hapšenja, presuda i kazni koje su određene počiniocima.

Autori izveštaja su izvršili i kategorizaciju terorističkih organizacija prema motivaciji. Iako je broj grupa koji ima više različitih motiva veliki, jedan motiv uglavnom preovlađuje. Treba napomenuti da kategorizaciju pojedinaca i terorističkih grupa koja se zasniva na ideologiji ili ciljevima kojima teže ne treba mešati sa motivacionim faktorima i načinima radikalizacije.

Izveštaj su sastavili analitičari i stručnjaci Europola zahvaljujući podacima iz država članica EU i spoljnih partnera poput Islanda, Norveške, Švajcarske i Turske.