Proces evropskih integracija je pokretač internih reformi u Srbiji i regionu i Evropska unija bi građanima trebalo da objasni da im taj proces donosi dobrobit, ocenili su učesnici panela, pred početak Ekonomskog samita Srbije.

Evropske integracije znače za građane bolju i stabilniju budućnost, a naš nacionalni interes je da imamo stabilno okruženje u kome ćemo da razvijamo ekonomiju, izjavila je ministarka bez portfelja Jadranka Joksimović.

Prema njenim rečima, samo ekonomski stabilna zemlja može do kraja da sprovodi reforme. Joksimović je rekla da ne razume poruke iz EU da proširenje nije na agendi.

“Nema potrebe stalno da nas upozoravate da proširenje nije tema, niko od nas nije slep ni gluv prema događajima u EU i evroskepticizmu, ali EU je i dalje najbolje mesto za nas”, rekla je ministraka.

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport je podsetio da je svih 28 članica Unije u potpunosti opredeljeno za proširenje upkos izazovima sa kojima se EU suočava, dodajući da je Srbija pozvana da finalizuje izradu pozicija za još 15 poglavlja.

“Veoma je važno to što proces pristupanja EU može da bude pokretačka sila za modernizaciju i sprovođenje reformi u zemljama regiona”, rekao je on.

Prema rečima Davenporta, EU može da predstavlja ogroman podsticaj regionalnoj saradnji u kojoj Srbija igra pozitivnu ulogu i EU će u sledećih nekoliko godina uložiti oko 1,5 milijardi evra u regionu.

FoNet

FoNet

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister je rekao da bi EU i Vlada trebalo da pokažu građanima Srbije da je proces integracije dobar za njih.

Taj proces je nesumnjivo u interesu EU, jer su nam u Uniji potrebne mirne, stabilne i demokratske zemlje.

Šef pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević je podsetila da Srbija neke stvari radi drugačije od drugih u procesu pristupanja i kao primer navela način na koji su u process uključeni civilno društvo i poslovne zajednice.

Po njenim rečima, razlog za uključivanje kompletnog civilnog društva i poslovnih zajednica je stvaranje sistema i pripremanje Srbije za članstvo u EU.

Nemački ambasador Aksel Ditman je ocenio da je proces pristupanja EU veoma važan jer je to u stvari interni proces transformacije.

“Srbija je na dobrom putu i već vidimo napredak na nekim poljima kao što je fiskalna konsolidacija i usvajanje zakona, ali sada je bitno da se jačaju privatna inicijativa i investicije, mala i srednja preduzeća i startap firme”, rekao je on.

Generalni direktor Evropske kancelarije za borbu protiv prevara OLAF Đovani Kesler je naveo rezultate nedavnog istraživanja po kome građani Srbije na treće mesto problema stavljaju kriminal, za razliku od građana EU kojima je to na desetom mestu.

“Ljudi u Srbiji smatraju da kriminal, nedostatak vladavine prava i rasprostranjena korupcija utiču na svakodnevni život, a takva percepcija je promenila politički život u mnogim zemljama”, upozorio je on.

Kesler je rekao da strategija za borbu protiv korupcije treba da bude deo ekonomske strategije i dodao da je u tome potrebna saradnja svih, jer kriminal nije samo nacionalna stvar.

“EU pruža podršku u tome i OLAF veoma dobro sarađuje sa vlastima u Srbiji”, dodao je on.