Komisija danas predstavlja predloge za zaokruživanje zajedničkog evropskog sistema azila sa ciljem uspostavljanja potpuno efikasne, pravične i humane politike azila koja će biti funkcionalna i u periodima velikih migracijskih pritisaka. Predlozi uključuju uspostavljanje zajedničke procedure za međunarodnu zaštitu, jednoobrazne standarde za zaštitu i garantovanje prava korisnicima međunarodne zaštite i dalje usklađivanje uslova za prihvat u EU.

Prvi potpredsednik Frans Timermans je rekao: „Treba nam sistem azila koji je istovremeno delotvoran i pruža zaštitu, koji se zasniva na zajedničkim pravilima, solidarnosti i ravnopravnoj podeli odgovornosti. Zahvaljujući predloženim reformama, lica kojima je zaista potrebna međunarodna zaštita će moći da je dobiju brzo, ali će isto tako oni koji ne ispunjavaju uslove za zaštitu u EU biti brzo vraćeni. Današnji predlozi su poslednji elementi reforme zajedničkog evropskog sistema azila upućeni na dalje razmatranje Evropskom parlamentu i Savetu.”

Komisija danas predstavlja i okvir za preseljenje u cilju uspostavljanja zajedničke evropske politike preseljenja kako bi obezbedila regularne i sigurne puteve do Evrope za lica kojima je potrebna međunarodna zaštita. Današnji predlog će obezbediti trajni okvir sa jedinstvenom procedurom za preseljenje širom EU. Iako će države članice i dalje biti te koje će odlučivati o tome koliko će ljudi biti preseljeno na godišnjem nivou, zahvaljujući koordinaciji nacionalnih napora će se postići znatno bolji rezultati.

Komesar za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo, Dimitris Avramopulos, kaže: „Današnji predlog je veliki korak u našim naporima da ponudimo legalne puteve do EU ljudima kojima je potrebna zaštita. Ovo je deo naših napora da obezbedimo zaštitu onima kojima je potrebna, da odvratimo ljude od nezakonitih migracija i zaštitimo migrante od krijumčara i opasnih putovanja do Evrope. Uspostavljanjem trajnog okvira sa usklađenim praksama, možemo da sprovodimo brže procedure, što će nam vremenom omogućiti da povećamo broj preseljenja. EU ovim predlozima otvara legalne puteve kako bi obustavila nezakonte migracije.