Komisija, Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft danas objavljuju kodeks ponašanja koji obuhvata niz obaveza za borbu protiv širenja nezakonitog govora mržnje na internetu u Evropi.

Krivičnim delom se u skladu sa okvirnom odlukom o borbi protiv rasizma i ksenofobije smatra ponašanje koje javno podstiče na nasilje ili mržnju protiv grupe lica ili pripadnika takve grupe na osnovu rase, boje kože, veroispovesti, porekla ili nacionalne i etničke pripadnosti.

Vera Jourova, komesarka EU pravosuđe, potrošače i rodnu ravnopravnost, kaže: „Internet je mesto za slobodu govora, a ne govor mržnje. Zahvaljujući kodeksu ponašanja za borbu protiv nezakonitog govora mržnje koji smo danas usvojili sa IT preduzećima, podsticanje na nasilje i mržnju će izgubiti svoje mesto na internetu. Pozdravljam posvećenost IT kompanija širom sveta da preispitaju većinu opravdanih obaveštenja za uklanjanje nezakonitog govora mržnje u roku od 24 sata te, ukoliko je neophodno, uklone ili onemoguće pristup takvom sadržaju.“

Potpisivanjem kodeksa IT kompanije su se obavezale na brzo i efikasno suzbijanje nezakonitog govora mržnje na internetu. Ovo obuhvata uspostavljanje internih procedura i obuku zaposlenih kako bi se obezbedila procena i, ukoliko je neophodno, uklanjanje takvog sadržaja u roku od 24 sata. IT kompanije će ojačati partnerstvo sa organizacijama civilnog društva koje najčešće ukazuju na postojanje sadržaja koji podstiče na mržnju i nasilje. Pomenuto partnerstvo će organizacije civilnog društva podržati u realizaciji efikasnih kampanja za suzbijanje govora mržnje na internetu. IT preduzeća i Evropska komisija će redovno preispitivati ispunjavanje obaveza sadržanih u kodeksu ponašanja i pratiti njihov uticaj. Postignut je i dogovor o nastavku dijaloga o unapređenju transparentnosti i podsticanju razvoja protivargumentacije i alternativnih diskursa. Komisija i IT preduzeća će u tom cilju održavati redovne sastanke, a preliminarna procena će do kraja 2016. biti predata Grupi na visokom nivou za borbu protiv rasizma, ksenofobije i drugih oblika netolerancije.