Most na Musinoj reci u Kraljevu, koji je Evropska unija sagradila nakon urušavanja u poplavama u maju 2014. godine, danas je zvanično pušten u saobraćaj. Evropska unija izdvojila je 150.000 evra kroz Program pomoći EU poplavljenim područjima u Srbiji za izgradnju dva mosta u Kraljevu, na Musinoj reci i Lopatnici, koji su završeni početkom decembra 2015. godine.

„Oba mosta izgrađena zahvaljujući pomoći Evropske unije završena su u predviđenom roku, ali najvažnije je da su građani njima zadovoljni. Nadamo se i daljoj saradnji sa EU, a u planu je izgradnja još osam mostova u Kraljevu“, rekao je gradonačelnik Kraljeva Tomislav Ilić.

Centralni stub starog mosta urušio se zbog porasta vodostaja i izlivanja Musine reke, čime je 50 domaćinstava bilo odsečeno od svojih njiva. Takođe, stanovnici naselja morali su da putuju do centra Kraljeva zaobilaznim putem.

Izgradnji mosta prethodilo je čišćenje terena i sanacija obala reka. Poplave su uzrokovale i destabilizaciju obale, pa je posebna pažnja posvećena njenom jačanju na mestima novih oslonaca mosta, dugog 14 metara.

„Zahvaljujući ovoj pomoći Evropske unije, mostom na Musinoj Reci uspeli smo da povežemo dva sela. Oko 1.000 stanovnika više ne mora da ide zaobilaznim putevima do svojih njiva“, rekao je predsednik Mesne zajednice Musina Reka Đorđe Milutinović

Most na Musinoj reci sagrađen je od armiranog i prednapregnutog betona, dok je tri metara široka kolovozna ploča hidroizolovana i presvučena sa dva sloja asfalta, a uređeno je i odvodnjavanje površinske vode sa mosta.

 

Program pomoći Evropske unije poplavljenim područjima u Srbiji, u vrednosti od 30 miliona evra, finansira Evropska unija iz pretpristupnih fondova IPA. Sredstva su namenjena izgradnji novih domova, obnovi javnih ustanova, privatnih kuća, puteva i obnavljanju privrede i poljoprivredne proizvodnje u 32 opštine koje su najviše pogođene poplavama: Bajina Bašta, Valjevo, Varvarin, Velika Plana, Gornji Milanovac, Jagodina, Kosjerić, Koceljeva, Kragujevac, Kraljevo, Krupanj, Lajkovac, Lazarevac, Loznica, Ljubovija, Ljig, Mali Zvornik, Malo Crniće, Mionica, Obrenovac, Osečina, Paraćin, Požega, Ruma, Svilajnac, Smederevo, Smederevska Palanka, Trstenik, Ub, Čačak, Šabac i Šid. Sve aktivnosti na terenu sprovode Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), organizacije HELP i ASB, i Danski savet za izbeglice (DRC) – u koordinaciji sa Kancelarijom Vlade Srbije za pomoć i obnovu poplavljenih područja.