Tri meseca nakon što su Evropske snage solidarnosti pokrenute, a zainteresovanim mladima omogućeno da se prijave za učešće, akreditovane organizacije koje nude mogućnost solidarnog rada odsad mogu da koriste bazu podataka kako bi pronašli potencijalne zaposlene, stažiste ili volontere za svoje aktivnosti.

Od ovog proleća će biti dostupno na stotine mesta, dok će narednih meseci taj broj porasti na nekoliko hiljada.

Komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport, Tibor Navračič, izjavio je: „Evropske snage solidarnosti danas prave veliki korak ka realizaciji ciljeva. Nakon otvaranja naših baza podataka za organizacije i tela javne vlasti, povezivanje sa mladima može da počne što znači da će prvi učesnici uskoro započeti i svoje aktivnosti. Ponosan sam na to što se veliki broj mladih već pridružio Snagama i što je spreman da da svoj doprinos. Sada pozivam organizacije da slede njihov primer i da ponude što više mesta.“

Komesarka za zapošljavanje, socijalna pitanja, veštine i mobilnost raden snage, Marijan Tisen, dodaje: „Danas dodajemo još jedan element Evropskim snagama solidarnosti. Stavljanjem alata za povezivanje preko interneta na raspolaganje organizacijama i partnerima, članovi Snaga će moći da počnu sa vršenjem pozitivnog uticaja na terenu i da istovremeno stiču dragocene veštine za budući život i karijeru.“

Angažman u Evropskim snagama solidarnosti može ponuditi široki spektar organizacija: nevladine i organizacije civilnog društva, tela nacionalne, regionalne ili lokalne vlasti ili socijalna preduzeća. Organizacije koje žele da učestvuju u evropskim snagama solidarnosti mogu da se tokom ove prve faze prijave za sredstva u okviru postojećih programa EU kojih je trenutno osam. Za više informacija pogledajte informator.

Da bi učestvovala, svaka organizacija mora da prihvati izjavu o misiji i njenim načelima i da se pridržava povelje o Evropskim snagama solidarnosti u kojoj su izložena prava i odgovornosti tokom svih faza rada u oblasti solidarnosti. Organizacije koje su već akreditovane u nekom od programa finansiranja imaju automatski pristup alatu za povezivanje.

Sistem Evropskih snaga solidarnosti na internetu omogućuje direktno povezivanje organizacija sa mladima zainteresovanim za solidarni rad. Prilikom registracije, osim ličnih podataka, mladi mogu navesti veštine, iskustva, periode u kojima bi mogli da rade, sklonosti, šta ih motiviše na ovakav rad, a mogu i da otpreme svoj CV.

Kontekst

Komisija je 7. decembra 2016. pokrenula Evropske snage solidarnosti. Snage nude mladima uzrasta od 18 do 30 godina priliku da se uključe u niz solidarnih aktivnosti za rešavanje problematičnih situacija širom Evrope. Osim što mladima omogućuje da steknu dragoceno iskustvo i važne veštine na samom početku karijere, ovaj instrument je značajan i za promociju i jačanje vrednosti solidarnosti, jedne od osnovnih vrednosti Evropske unije. Skoro 24.000 mladih Evropljana se prijavilo za učešće u Evropskim snagama solidarnosti. Cilj je da do kraja 2020. bude registrovano 100.000 mladih.

Kako se navodi u saopštenju o Evropskim snagama solidarnosti, Komisija se odlučila na postepeno sprovođenje, nadovezivanjem na postojeće programe i instrumente u početnoj fazi, dok istovremeno priprema predlog za samostalni pravni instrument koji će predstaviti u prvoj polovini 2017. Kako bi pripremila pravni predlog, Komisija je pokrenula javnu raspravu, praćenu ciljanim raspravama sa ključnim zainteresovanim stranama. O ključnim elementima Snaga će se raspravljati 12. aprila na Forumu zainteresovanih strana.