Evropski investicioni fond (EIF) i Erste banka Srbija su potpisali novi ugovor o garanciji čiji je cilj pružanje podrške mikro preduzećima u Srbiji u okviru Programa EU za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI).

Vrednost kreditnog portfolija u okviru pomenutog ugovora o garanciji u okviru Programa za zapošljavanje i socijalne inovacije iznosi 4,7 miliona evra za oko 800 mikro korisnika kredita u Srbiji koji će iskoristiti prednosti povoljnih kredita bez pružanja dodatnih garancija.

Komentarišući sporazum, Marijan Tisen, komesarka EU za zapošljavanje, socijalna pitanja, veštine i mobilnost radne snage, izjavila je: „Evropska komisija je u potpunosti posvećena promovisanju inkluzivnog preduzetništva u sklopu borbe protiv društvene i finansijske isključenosti. Iz tog razloga toplo pozdravljam današnji sporazum sa Erste bankom koji je ujedno i prvi sporazum ove vrste u Srbiji u okviru programa EaSI. Zahvaljujući sporazumu vrednom 4,7 miliona evra, oko 850 mikro preduzetnika, prvenstveno najugroženijih, dobiće podršku za pokretanje i razvoj svojih preduzeća. To će im omogućiti da otvore radna mesta i ostvare inkluzivni rast na lokalnom nivou.”

Govoreći na svečanosti potpisivanja sporazuma u Beogradu, zamenik glavnog izvršnog direktora EIF-a, Rodžer Havenit, izjavio je: „Zadovoljstvo mi je što EIF ostvaruje tesnu saradnju sa Erste bankom na proširenju svojih aktivnosti u okviru programa EaSI u Srbiji. Uveren sam da će zahvaljujući današnjem sporazumu Erste banka moći da dopre do onih mikro preduzetnika u Srbiji koje profil rizika sprečava da pristupe tradicionalnom bankarskom finansiranju.“

Slavko Carić, predsednik izvršnog odbora Erste banke u Srbiji, dodaje: „Saradnja koju uspostavljamo sa Evropskim investicionim fondom i garancija u okviru programa EaSI će nam omogućiti da podržimo mala preduzeća i preduzetnike koji posluju manje od dve godine. Oni će biti snažni pokretači budućih promena i razvoja naše zemlje. Osim finansiranja, pružaćemo im i obrazovnu i mentorsku podršku na njihovom putu ka uspehu. Erste banka Srbija će, zajedno sa svojim partnerima, doprineti izgradnji snažnije zajednice i ukupnom blagostanju čitavog društva.“

Erste banka Srbija će postepeno sprovoditi program socijalnog bankarstva, počev od ponuda za novoosnovana preduzeća i socijalne preduzetnike, nakon čega će u 2017. uslediti ponude za organizacije civilnog društva dok je za 2018. godinu planiran razvoj ponuda za fizička lica sa malim primanjima.

EIF ne pruža direktnu finansijsku podršku preduzećima, već ovaj instrument sprovodi  preko lokalnih finansijskih posrednika poput institucija koje se bave mikrofinansiranjem, socijalnim finasiranjem i garantnih institucija, kao i banaka koje posluju širom 28 država članica EU i drugih zemalјa koje učestvuju u programu EaSI. Posrednici sarađuju direktno sa zainteresovanim stranama na pružanju podrške u okviru programa EaSI.

Mikro preduzeća koja žele da se prijave za mikro kredite u okviru programa EaSI u Srbiji to mogu da učine direktnim kontaktiranjem jedne od 76 poslovnica Erste banke širom Srbije.

O Programu za zapošljavanje i socijalne inovacije

Cilj Programa za zapošljavanje i socijalne inovacije Evropske komisije (EaSI) jeste da podrži ostvarivanje ciljeva EU u pogledu visokog nivoa zaposlenosti, adekvatne socijalne zaštite, borbe protiv društvene isključenosti i siromašva i unapređenja uslova rada. Garantna šema u okviru programa EaSI pokrenuta je u junu 2015, finansira je Evropska komisija, a njime upravlja Evropski investicioni fond.

Garantna šema pruža podršku finansijskim posrednicima koji nude mikro kredite preduzetnicima ili finansiranje socijalnim preduzećima. Cilj je da se poveća pristup mikrofinansiranju za ugrožene grupe koje žele da osnuju ili razviju svoja preduzeća ili mikro preduzeća i to prvenstveno kroz zajmove do iznosa od 25.000 evra. Osim toga, Evropska komisija prvi put pomaže socijalnim preduzećima ulaganjem u iznosu do 500.000 evra. Putem garancija u okviru programa EaSI, trenutno se sprovodi mikrofinansiranje i pruža podrška socijalnom preduzetništvu, čime se posrednicima omogućuje rad sa mikro preduzetnicima i socijalnim preduzećima koji inače ne bi mogli da dobiju pristup finansiranju zbog stepena rizika.

Osim toga, Komisija jača socijalnu dimenziju Evropskog fonda za strateška ulaganja za mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo. Očekuje se da ukupan iznos podrške tim oblastima poraste (sa 193 miliona evra u okviru programa EaSI) na oko milijardu evra, čime će se pokrenuti dodatne investicije u vrednosti od oko tri milijarde evra.

O Evropskom investicionom fondu

Evropski investicioni fond (EIF) je deo grupe Evropske investicione banke. Njegova osnovna misija je da podrži evropska mikro, mala i srednja preduzeća i pomogne im da pristupe finansiranju. EIF osmišljava i razvija rizični i kapital za rast, garantne i mikrofinansijske instrumente koji su usmereni naročito na taj tržišni segment. EIF u toj ulozi teži ciljevima EU kojima se podupiru inovacije, istraživanje i razvoj, preduzetništvo, rast i zapošljavanje.

Za više informacija o mogućnostima mikrofinansiranja EU i socijalnom preduzetništvu posetite:

Program EaSI

Podrška EU socijalnom preduzetništvu

O Erste banci Srbija i Erste grupi

Erste Bank Srbija je deo Erste grupe. Banka u Srbiji posluje od 2005. kada je preuzela većinski deo akcija Novosadske banke, najstarije finansijske institucije u zemlji, osnovane 1864. godine.

Program socijalnog bankarstva Erste grupe pod nazivom „Korak po korak” direktno zadovoljava potrebe grupa koje tradicionalno nemaju pristup bankarskom finansiranju u društvima centralne i istočne Evrope i Austrije. Program, koji bi trebalo da bude pokrenut na svih sedam glavnih tržišta bankarske grupe do 2019, podstiče finansijsku uključenost pojedinaca sa niskim primanjima, novih preduzetnika i socijalnih organizacija. Program pomenutim grupama nudi pravičan pristup finansijskim proizvodima, kvalitetno finansijsko savetovanje i biznis mentorstvo po meri kako bi stekle finansijsku sigurnost neophodnu za poboljšanje života.

Odgovoran pristup svim poslovnim aspektima omogućuje Erste banci u Srbiji da stvara trajnu vrednost za sve zainteresovane strane, pružajući im univerzalne finansijske usluge dok istovremeno, zajedno sa njima, aktivno doprinosi razvoju lokalne zajednice i društva u celini.