Savet Evropske unije je usvojio stav o pravilima usmerenim na otklanjanje „hibridne neusklađenosti” sa poreskim sistemima trećih zemalja. Savet je odredio prioritete za budžet EU u 2018. i pozvao na usvajanje realnog budžeta kojim će biti postignuta ravnoteža između fiskalne konsolidacije i novih investicija koje pogoduju rastu i zapošljavanju.

Izbegavanje plaćanja poreza na dobit: hibridna neusklađenost

Savet je usvojio stav o pravilima usmerenim na otklanjanje „hibridne neusklađenosti” sa poreskim sistemima trećih zemalja.

Nacrt direktive je poslednja u nizu mera čiji je cilj da onemoguće velikim kompanijama da izbegnu plaćanje poreza na dobit.

Direktiva će sprečiti kompanije da iskorišćavanju nejednakosti između poreskih sistema kako bi smanjile svoje ukupne poreske obaveze.

Osim toga, direktiva će doprineti sprovođenju preporuka Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj za rešavanje problema erozije poreske osnovice i premeštanja dobiti.

„EU predvodi borbu protiv izbegavanja poreza”, kaže Edvard Sikluna, ministar finansija Malte koja trenutno predsedava Savetu EU. „Cilj nam je da obezbedimo dosledno sprovođenje akcionog plana za rešavanje problema erozije poreske osnovice i premeštanja dobiti u okviru zakonodavstva EU.”

Predlog direktive nastoji da otkloni hibridnu neusklađenost u kontekstu trećih zemalja, budući da su razlike unutar EU otklonjene direktivom za borbu protiv izbegavanja poreza koja je usvojena u julu prošle godine.

Lista nekooperativnih jurisdikcija

Savet je razmotrio rad na sastavljanju liste nekooperativnih jurisdikcija u trećim zemljama.

Ova inicijativa se nadovezuje na spoljnu strategiju EU za oporezivanje i doprinosi tekućim naporima za sprečavanje poreskih prevara.

„Svrha ove liste je unapređenje dobrih standarda koji su već na snazi u EU”, kaže Sikluna. „Jurisdikcije će biti podvrgnute skriningu i stavljene na listu ukoliko zaključimo da njihove poreske politike ne zadovoljavaju naš minimum standarda.”

Savet će zaključiti listu nekoopreativnih jurisdikcija do kraja 2017. godine.

U toku je i rad sa globalnim forumom Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj na povećanju transparentnosti i razmeni informacija u poreske svrhe.

Pitanja budžeta EU

Savet je odredio prioritete za budžet EU za 2018. i pozvao na usvajanje realnog budžeta kojim će se postići ravnoteža između fiskalne konsolidacije i novih investicija koje pogoduju rastu i zapošljavanju.

Ministri traže i da u budžetu za 2018. budu obezbeđena adekvatna sredstva za dalju realizaciju tradicionalnih i novonastalih prioriteta u EU, prvenstveno onih koji se tiču ekonomskog oporavka, rešavanja humanitarnih i bezbednosnih izazova i ispunjavanja preuzetih obaveza.

Savet je takođe preporučio Evropskom parlamentu da Komisiji dâ razrešnicu za izvršenje budžeta EU za 2015.