Ekselencije, dame i gospodo,

Evropska unija pozdravlja ovu ambicioznu inicijativu jer trenutno nema većeg globalnog problema od tekućih migracija miliona ljudi. Ujedinjene nacije moraju da dodatno ojačaju svoje instrumente i nađu novac za zadovoljavanje humanitarnih potreba i rešavanje drugih problema koji proističu iz ovog nezapamćenog talasa migracija. Imamo mnogo toga da nadoknadimo. Nadamo se da će današnja deklaracija označiti početak novog pragmatičnog pristupa i prelazak na globalni sistem uređenijeg kretanja ljudi, sistem u kom svi delimo odgovornost i niko ne nosi sav teret sâm.

Evropska unija ima jasan cilj da ponovo uspostavi red na svojim spoljnim granicama. Jedan od rezultata toga će biti smanjenje nezakonitih migracijskih tokova u EU. Prošla godina, kada je u EU ušlo više od milion i po nezakonitih migranata, neće se ponoviti.

Istovremeno, spremni smo da podignemo nivo humanitarne i razvojne pomoći za izbeglice, interno raseljena lica i prihvatne zajednice. Naše nove incijative su već u toku.

Upravo privodimo kraju sporazume sa Jordanom i Libanom koji za cilj imaju da obezbede adekvatno i bezbedno okruženje za izbeglice i raseljena lica iz Sirije u zamenu za dodatna sredstva EU. Osim toga, radimo i na postizanju novih partnerskih sporazuma za afričkim zemljama. Takođe, rešeni smo da nastavimo saradnju sa Turskom i zemljama Zapadnog Balkana.

Želim da naglasim da su države članice EU ujedinjene po svim ovim pitanjima, bilo da se radi o jačanju spoljnih granica EU ili povećanju finansijske pomoći za ljude u nevolji, što smo potvrdili i u Bratislavi pre tri dana.

Ekselencije, dame i gospodo,

Globalne migracije nas čekaju i u budućnosti. Na nama je da odlučimo da li će budućnost u tom kontekstu biti uređena, stabilna i bezbedna, ili neuređena, nestabilna i nebezbedna. Treba nam politička volja, podela odgovornosti i praktična saradnja svih igrača, ali ne za dve godine nego ovde i sada. Razgovor koji danas vodimo mi daje nadu da ćemo u tome uspeti. Hvala vam.