Počeću svoj govor kratkim osvrtom na istoriju. Ne smemo nikada zaboraviti da je okupljanje država grupe G7 koje dele zajedničke vrednosti demokratije, slobode i vladavine prava, rezultat lekcija naučenih iz mračne prošlosti. Pre 71 godinu smo jedni protiv drugih vodili rat koji je odneo na desetine miliona života širom sveta. Danas smo posvećeni izgradnji bezbednijeg sveta.

Grupa G7 je najglasniji branilac međunarodnog poretka koji se zasniva na vladavini prava i to ne sa ciljem da zaštiti bogate već sa ciljem da zaštiti slabe jer pravila postoje prvenstveno zbog: u svetu bez pravila pobedu odnose nasuroviji i najmoćniji. Ovu jednostavnu istinu treba imati u vidu, naročito danas kada je vladavina prava na globalnom nivou izložena opasnosti. Sposobnost zemalja grupe G7 da se takmiče, a da istovremeno sarađuju i deluju u skladu sa zajedničkim interesima, treba da motiviše ostale.

Sada bih se se osvrnuo na migracije i izbegličku krizu. Svesni smo da zbog njenog geografskog položaja najveći deo odgovornosti leži na Evropi. Međutim, od međunarodne zajednice tražimo da pokaže solidarnost i prepozna ovu krizu kao globalnu. Zato ćemo zatražiti podršku od naših partnera iz grupe G7 i to u tri aspekta.

Prvi aspekt je povećanje globalne pomoći kako bismo zadovoljili tekuće i dugoročne potrebe izbeglica i prihvatnih zajednica. Međunarodna zajednica treba da zna da kada Turska, Liban i Jordan pomažu izbeglicama, one u stvari pružaju globalno javno dobro koje treba da finansira globalna zajednica.

Drugo, tražimo da grupa G7 podstakne međunarodne finansijske institucije i druge donatore da povećaju nivo pomoći. U tom smislu fondovi EU za Siriju, Afriku i Tursku, zajedno sa radom Evropske investicione banke, treba da služe kao primer ostalima.

Treće, naš zahtev je uspostavljanje programa za preseljenje i drugih legalnih vidova migracija širom sveta. Kao što znate, Evropa čini mnogo i zadovoljstvo nam je da sa vama podelimo to iskustvo pružanja pomoći. Ali činjenica da se svet suočava sa najvećim brojem izbeglica, tražilaca azila i interno raseljenih lica od Drugog svetskog rata, govori u prilog tome da je potrebno izgraditi veći broj legalnih puteva migracija. Oni koji nas kritikuju bi trebalo da znaju da je pomoć koju Evropa daje ogromna i razmisle o tome da povećaju svoju podršku.

Za sve pomenute aspekte pomoći koju tražimo, potrebna nam je grupa G7. A iskreno govoreći, ako mi ne preuzmemo vođstvo u rešavanju ove krize, to neće učiniti niko drugi. Pozvaću lidere G7 da se pridruže prevazilaženju ovog izazova.

Grupa G7 je pre dve godine pokazala jedinstvo u trenutku kada je izbio sukob u Ukrajini, a ujedinjeni smo ostali tokom čitavog tog sukoba. Evropska unija, kao i čitava grupa G7, i dalje veruje da se ova kriza može rešiti samo aktivnostima koje su u skladu sa međunarodnim pravom, a naročito obavezama u pogledu suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nezavisnosti Ukrajine. Jasno ističem da naš stav u pogledu Rusije, uključujući ekonomske sankcije, ostaje nepromenjen sve dok sporazumi iz Minska ne budu sprovedeni u potpunosti. Nažalost, napredak u njihovom sprovođenju je znatno manji nego što smo se pre godinu dana u Elmau nadali da će biti.

Kada govorim o vladavini prava, želim da naglasim da se ona mora poštovati ne samo u Ukrajini već i u svim delovima sveta, kako na kopnu tako i na moru. Politika grupe G7 je jasna: polaganje prava na bilo koju teroriju mora biti zasnovano na međunarodnom pravu, a svaki spor mora biti rešen na miran način. Jednostrane akcije i upotreba sile ili prisile su neprihvatljivi.

Konačno, dozvolite da kažem par reči o situaciji u Evropi. Drago mi je što mogu da kažem da Evrogrupa šalje Grčkoj, evrozoni i globalnoj ekonomiji snažnu poruku o stabilnosti.Želim da zahvalim narodu Grčke, a naročito premijeru Aleksisu Ciprasu, na rešenosti da ovu krizu zaustave tako što će reformisati zemlju. Grčke tragedije neće biti ponovo na repertoaru.

Na samitu G7 ćemo razgovarati o referendumu u Ujedinjenom Kraljevstvu i njegovim posledicama. Vi već znate da se ja nadam pozitivnom ishodu tog glasanja i uveravam vas da svi lideri G7 dele isti stav.

Pre nego što završim dodao bih i ovo: test kredibiliteta grupe G7 se ogleda u našoj sposobnosti da branimo zajedničke vrednosti. Ovaj test nećemo položiti ako ne zauzmemo jasan i čvrst stav o svakom pitanju dnevnog reda samita u Ise Šimi. Kad ovo kažem, prvenstveno mislim na pitanje bezbednosti u Južnom i Istočnom kineskom moru, na pitanje Rusije i Ukrajine i slobodne i fer trgovine. Ako želimo da odbranimo zajedničke vrednosti, nije dovoljno da u njih verujemo. Pravi izazov je još veći jer naše vrednosti ne ugrožavaju samo države koje podrivaju međunarodni poredak, već i protivnici u našim zemljama. Naši unutrašnji protivnici će takođe biti sudije naše sposobnosti da odbranimo zajedničke vrednosti. Zato moramo biti izuzetno snažni.

Hvala vam