Proveriti pre objavljivanja!

Poštovani poslanici, velika mi je čast, da budem u zemlji u kojoj se osećam kao kod kuće.

Dragi premijer, dragi ministri,

dragi ambasadori, prijatelji,

Velika je čast biti danas sa vama ovde. Ovde, u domu srpske demokratije. Uvek je čast obratiti se parlamentu. Imajući u vidu da sam ja bila poslanik, nekada mi nedostaje parlamentarna dinamika pa je dobro da je iskusim s vremena na vreme. Zato se zahvaljujem na pruženoj prilici. Dok razmatramo budućnost Evropske unije, moja poruka Srbiji i čitavom regionu jeste da budućnost EU neće biti Evropa sa 27 članica zato što  će jedna država članica napustiti EU. Na njeno mesto će ući nove članice i ja sam uverena da će Srbija biti jedna od njih.

Dobro se sećam kada smo tokom moje druge posete Beogradu, a prve u ovom svojstvu, premijer Vučić i ja smo stajali pred predstavnicima medija. To je bilo 2015. godine i tada sam rekla da ćemo otvoriti pregovaračka poglavlja do kraja te godine. Mnogi su bili skeptični. Međutim, mi smo u tome uspeli, zahvaljujući vašem radu i vašoj odlučnosti. Želim da se zahvalim parlamentu, Vladi i premijeru Vučiću na napornom zajedničkom radu i odličnim rezultatima.

Pravac koji ste izabrali za Srbiju nije značajan samo za zemlju već je značajan za milione ponosnih Srba. Vaše odluke – pretpostavljam da ih inače donosite – su značajne ne samo za stabilnost regiona već i za čitav kontinent. Tokom proteklih par godina pravac kojim se Srbija kreće je jasan – ona ide stabilno prema Evropskoj uniji i ostvaruje dobre rezultate. Pre samo par dana, početkom ove nedelje, otvorili smo dva nova poglavlja nakon što smo otvorili četiri prošle godine. Dobro znam da otvaranje poglavlja nije uvek ono što građani očekuju, ali ona se zaista prenose u konkretne reforme koje donose konkretne prednosti stanovništvu, preduzećima, ekonomskom rastu, vladavini prava, pravdi i vašim građanima.

Vi ste načinili hrabre i odvažne korake na putu razvoja vaše zemlje, vi vidite bolje nego drugi velike potencijale ove zemlje i samog srpskog naroda. I zato imate pravo da budete ambiciozni. Danas želim da vam pokažem da smo i mi ambiciozni.

Moj govor je dugačak, pripremite se.

Nama je stalo do Srbije. Stalo nam je do nje zbog njene sadašnjosti, zbog njene budućnosti i zbog toga što su vaša sadašnjost i vaša budućnost povezani sa sadašnjošću i budućnošću Evropske unije. Ne samo da su vrata EU širom otvorena za Srbiju već sa zadovoljstvom iščekujemo da se pridružite našoj zajednici. To nije daleki san, već konkretan projekat na kom zajedno radimo.

Verujem da će naša Unija biti nepotpuna sve dok je Srbija i druge države Zapadnog Balkana ne postanu deo naše porodice. Ova zemlja i ovaj region nalaze se u srcu Evrope. Istorija Evrope pisana je na ovom podneblju vekovima. Pre par sati saznala sam da je 18 rimskih careva rođeno na ovom području. Naše veze datiraju još iz davnina, hiljadama godina unazad. Ovde su zaista ispisana važna poglavlja iz istorije. Tačno je da su neka od tih poglavlja bila mračna. Međutim, ovo je podneblje na kojem su ostvarivani pionirski naučni poduhvati i stvarana istorija puna plemenitih tradicija koje se prenose kroz vekove, istorija koja zaslužuje da bude predstavljena na bolji način. To je istorija koja zaslužuje poštovanje i koju treba zajednički slaviti kao deo našeg evropskog identiteta – istorija umetnosti i književnosti, prava i sloboda.

Ovo znači da će Srbija postati članica EU onog trenutka kada budemo počeli da se zajedno razvijamo. Mogu da pomenem samo jednu stvar koja čini Srbiju delom naše zajedničke prošlosti: Srbija je iznedrila jedan od prvih Ustava u Evropi, još 1835, koji se zasnivao na podeli vlasti i zaštiti svih građana pred državom.

Naša zajednička budućnost dakle ima duboke i snažne korene. Ona se zasniva na zajedničkoj istoriji ali i na snazi naših trenutnih odnosa i potrebe jednih za drugima. EU je daleko najveći trgovinski partner Srbije: skoro dve trećine vašeg izvoza je usmereno ka Evropskoj uniji, a više od tri četvrtine stranih investicija u ovu zemlju dolazi iz Evropske unije, pri čemu se svakodnevno otvaraju radna mesta i prilike za Srbe. Imamo zaista neposredan interes da produbimo našu saradnju.

Naša saradnja je zapravo već intenzivirana. Kada smo radili na globalnoj strategiji EU za spoljnu i bezbednosnu politiku, moji savetnici, moj tim, dolazili su u posetu Srbiji i Beogradu kako bi čuli koji su vaši prioriteti i vaša očekivanja zato što smo želeli da zajednički planiramo budućnost EU, zato što znamo da ćete vi biti deo te EU.

Izazovi sa kojima se suočavate su isti oni sa kojima se i mi suočavamo, bilo da su to pokušaji da se suzbije organizovani kriminal, da se upravlja migracijskim tokovima, da se obezbedi energetska sigurnost ili sveopšta bezbednost naših građana. Nisu ideali ti koji nas uče da smo povezani već nam realnost govori da smo potrebni jedni drugima.

Ova poruka postaje još važnija danas, u delikatnom trenutku u kojem se nalazi ovaj region i čitava Evropa.

Impresivan napredak Srbije i čitavog Zapadnog Balkana je ugrožen sve većim osećajem nesigurnosti i u svetu i u regionu. Živimo u jednom krhkom promenljivom svetu u kom se ravnoteža snaga neprestano menja. Ponekad čak nije do kraja jasno gde se leži istinska moć. Pritisak na ovaj osetljivi region raste. Mir više ne možemo više da uzimamo zdravo za gotovo. Stabilnost danas zahteva veće napore svih nas. Kad nema mira i pomirenja, ugrožen je i napredak u bilo kojoj drugoj oblasti, pre svega u oblasti ekonomije.

To je bila prvobitna zamisao koja je dovela do rođenja ujedinjene Evrope pre tačno 60 godina. Kroz nekoliko nedelja ćemo obeležiti 60. godišnjicu potpisivanja Rimskih ugovora. Nakon najkrvavijeg rata koje je čovečanstvo ikada doživelo, Drugog svetskog rata, Evropljani su shvatili da bi mnogo bolje bilo da uspostave regionalnu ekonomsku saradnju, da zajednički sarađuju i posluju umesto da ratuju.

Evropska unija je tako nastala, kao projekat ekonomske saradnje, a zatim je prerasla u mirovni projekat. Još uvek je jedan od najuspešnijih mirovnih projekata u ljudskoj istoriji. Narod Italije, Nemačke i Francuske je shvatio da je prosperitet u ratno doba nemoguć, ali da svi mogu imati koristi od mira i saradnje. Umesto da pogranične oblasti pretvaramo u ratišta, mi smo ih pretvorili u poprišta zajedničkog rasta. Uprkos svemu, te su oblaste i dalje veoma uspešne.

Da bismo očuvali rast i prosperitet u ovom regionu, mir i stabilnost su od ključne važnosti. Nemogućje je dovoljno naglasiti koliko je Srbija važna za regionalnu stabilnost.

Zato sam posebno zahvalna vašoj Vladi, premijeru, Parlamentu, svima, na kontinuiranoj posvećenosti Srbiji evropskim integracijama i regionalnoj saradnji i dijalogu.

Ipak, naš zajednički poduhvat je neizvestan. Znamo da bi nova destabilizacija ovog regiona sprečila dalji ekonomski razvoj, ali nisam sigurna da je to ono što vaš narod želi. Zašto biste ugrozili svoj napredak ako ste toliko marljivo radili na njemu? Niko neće biti radostan ukoliko dođe do nove eskalacije tenzija. To će samo stvoriti probleme i to je razlog zašto toliko energije ulažemo u dijalog Beograda i Prištine i u regionalnu saradnju.

Čitav region prolazi kroz veoma delikatan trenutak i ova zemlja nije izuzetak.

Ako računate na to da ću se umoriti od pričanja, varate se.

Dakle, čitav region prolazi kroz težak trenutak ekstremne polarizacije i rastućih etničkih tenzija. Znam da je pred vama duga predizborna kampanja i možda bi trebalo da čuvate glas za obraćanje građanima. Znam da je teško, ali dozvolite da vam kažem da je uloga Srbije ključna. U vašim rukama je velika odgovornost, ne samo za Srbiju već i za sve nas.

Srbija je uvek bila na raskršću različitih svetova i te tradicionalne etikete istoka i zapada nikada nisu bile dovoljne za vašu zemlju. Vi ste nas naučili da se identitet jednog naroda ne sme svoditi na etikete. Odlučili ste da prkosite tradicionalnim klasifikacijama, vaš identitet je i istočni i zapadni, a istovremeno i jedinstven. Zato je Srbija postala stožer između svetova i kultura u stalnom dijalogu sa obe strane koji seže daleko iza prošlosti i aktuelnih podela. Uverena sam da će Srbija nastaviti da koristi ovo bogatsvto.

Dozvolite mi da vam kažem da ja vidim jedno veoma važno mesto za Srbiju u Evropskoj uniji. Srbiju vidim u Evropskoj uniji. Evropa je danas jedna velika sila, nekima se to ne dopada, ali to je realnost, ona je neizostavan igrač i kooperativna sila na međunarodnoj sceni. Mi definišemo naše interese, naše vrednosti, i tražimo partnere koji dele naša načela i interese. Članstvo u našoj Uniji nije niti će ikada biti puka deklaracija neprijateljstva ni prema kome. Mi nemamo politiku protiv „drugih“, mi nastojimo da nađemo zajedničke imenitelje. Mi gradimo mostove i slušamo jedni druge. Naš mentalitet se ne zasniva na blokovima, niti na sferama uticaja. Mi znamo da je realnost mnogo kompleksnija, nije crno-bela, mi ne definišemo naš identitet u odnosu na bilo čiji. Mi smo Unija koja se zalaže za mir, demokratiju, privredni rast, vladavinu prava.

To su naši ciljevi i to je ono što želimo za naše građane u EU, u čitavoj Evropi i znam da je to ono što vi želite vašim građanima. To su sve osnove za saradnju sa našim partnerima i elementarni delovi naše zajedničke agende.

Kada je u pitanju ekonomska reforma, Srbija poslednjih godina ostvaruje impresivne rezultate. Videla sam ekonomsku prognozu za vašu zemlju, koja je rezultat vaših ekonomskih reformi i smatram da možete biti ponosni na nju. Srbija treba da nastavi da gura promene napred, a agenda za pridruživanje nudi najadekvatnije instrumente za to, budući da snažnija vladavina prava sa predvidljivijom poslovnom klimom i boljim uslugama za sve građane privlači više investicija iz inostranstva i otvara nova radna mesta.

Sada kada ulazite u predizbornu kampanju – u stvari evidentno je da ste je već započeli – građani će dobiti priliku da donesu racionalan izbor na demokratski način, slušajući argumente, činjenice i predloge. Takođe, imaćete i mogućnost da birate put za budućnost. EU sa nestrpljenjem očekuje saradnju sa novim predsednikom i vladom na putu Srbije ka članstvu u Uniji.

U ovom tako važnom trenutku u istoriji vaše zemlje, izuzetno je važno da se svi građani Srbije uključe u donošenje ključnih odluka koje su nužne. U tome će uloga Parlamenta biti presudna jer ste vi ste ključna karika između građana i institucija. Deo odgovornosti je i na vama.

U EU zaboravili smo da razgovaramo o pravim prednostima EU. Čitav taj proces koji mi nazivamo put ka EU, koji ponekad zvuči tehnički ili apstraktno, zapravo je realan i zaista donosi promene kako u sferi poslovanja, tako i u svakodnevnom životu naših građana.

On se tiče unapređenja državne uprave na svim nivoima, koja građanima pomaže, a ne sputava ih. Tiče se nezavisnog pravosuđa u koje privrednici i građani mogu da imaju puno poverenje, tiče se boljih veza koje omogućuju bolje poslovanje i plasman vaših proizvoda u čitavoj Evropi, a samim tim i podsticanja ekonomoskog rasta svuda, uključujući Srbiju.

Zato sam uverena da je ovo agenda iza koje svi možete da stanete. Srbija je toliko toga uradila u poslednjih nekoliko godina i sada možete da nastavite da radite kako biste nastavili da istinski razvijate zemlju onako kako to građani i očekuju. Možete biti partner za stabilnost u čitavom regionu Zapadnog Balkana i pomoći vašoj zemlji da napreduje ka putu ka EU. I zaista, možete da postanete punopravna članica EU.

Zahvaljujem na pažnji. Želim vam mirnu predizbornu kampanju, plodonosan rad u Parlamentu i još jednom vam se zahvaljujem na časti i mogućnosti da se obratim ovoj divnoj Skupštini.

Hvala vam.

Link za video: http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I134285