Proveriti pre objavljivanja!

Moja današnja poseta je započela konstruktivnim sastankom sa organizacijama civilnog društva. Ovo ističem zbog toga što Evropska unija pre svega podržava čitavu zemlju i njeno društvo, a samim tim i sve njene građane, pri čemu organizacije civilnog društva obavljaju izvanredan posao.

Nakon toga sam se sastala sa svim liderima parlamentarnih stranaka i održala veoma dug sastanak sa predsednikom Đorđem Ivanovim. Sve ovo su razlozi mog kašnjenja, zbog čega vam se izvinjavam. Kao što sam rekla, svi sastanci su bili veoma dugi, veoma važni i, rekla bih, konstruktivni; u narednim satima i danima ćete se i sami uveriti u značaj rezultata ovih sastanaka.

Razlog moje posete danas je, pre svega, slanje jasne poruke o posvećenosti Evropske unije evropskim integracijama vaše zemlje i celog regiona. Mi smo ozbiljni u tom pogledu, naša vrata su širom otvorena i želimo da vaša zemlja postane članica Evropske unije. To je suština moje posete i poruke koju prenosim ne samo ovoj zemlji već i čitavom regionu.

Približavanje vaše zemlje Evropskoj uniji je u interesu Unije i u interesu svih građana u regionu i znam da građani ove zemlje imaju veoma snažna osećanja i velika očekivanja u pogledu napretka na putu evropskih integracija. Dozvolite da kažem ovo: već smo izgubili previše vremena. Pitanje je da li je političko vođstvo spremno da izgubi još vremena ili želi da krene napred? Evropska unija je spremna da krene napred na putu evropskih integracija zemlje.

Moja poseta se odigrava u složenom trenutku u kom vlada institucionalna kriza. Zato se važna pitanja o kojima smo razgovarali tiču upravo pronalaženja načina da se izađe iz političke i institucionalne krize. Nije na Evropskoj uniji da pokazuje put, ali je na njoj, kao prijatelju kome je stalo do ove zemlje i njenih građana, da ukaže na ono što izaziva zabrinutost i na ono za šta verujemo da će predstavljati ozbiljno kršenje demokratskih principa i Ustava ove zemlje.

O ovome sam razgovorala sa mnogim kolegama i prijateljima u Evropskoj uniji ali i u NATO-u, budući da sam jutros o ovoj poseti razgovarala i sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom koji me je zamolio da ove poruke prenesem i u njegovo ime: mislim da bi bilo nemoguće bilo kome u demokratskom svetu objasniti da je većini članova Parlamenta, koji predstavljaju većinu građana u unitarnoj državi, onemogućeno da formiraju vladu i da u takvoj državi umesto demokratskih načela preovlađuje haos.

Duh demokratije se slama na ovaj način; to je u suprotnosti sa osnovnim demokratskim načelima kao i procesom evroatlantskih integracija koje svi lideri političkih partija i sâm predsednik, a uverena sam i građani ove zemlje, smatraju prioritetom.

Zato sam od predsednika tražila da razmotri put napred, da povuče svoju odluku u interesu svih građana i da, kako stoji u Ustavu, „mandat poveru kandidatu koji pripada partiji sa većinskim brojem poslanika u Skupštini.“ Ovo je citat iz Ustava ove zemlje i mi očekujemo da se on poštuje.

Poslednje, ali ne i najmanje važno što želim da poručim je da su svi politički lideri i oni koji snose institucionalnu odgovornost u obavezi da obuzdaju i smire retoriku, da spreče da se politička i institucionalna kriza pretvori u međuetnički ili, još gore, geopolitički sukob. Ovo je složena zemlja u složenom regionu i to u veoma složenom trenutku. Ne treba nam još ulja jer vatra već gori. Zato se nadam da će se svi ponašati u skladu sa svojim odgovornostima i uzdržati se od zapaljive retorike koja potpiruje društvene sukobe.

Zemlja nije izložena spoljnim pretnjama već ozbiljnim unutrašnjim problemima i na njenim liderima je da preuzmu odgovornost i izvedu je iz krize. Smatram da je važno izbeći svaki vid neodgovornog ponašanja, svako podsticanje tenzija između zajednica. Isto tako smatram da je nužno naći odgovor na pitanje zašto se jedna zajednica oseća moćno i kako se može rešiti problem nedostatka poverenja. Svi vi predstavljate istu zemlju sa velikim brojem građana i na liderima je da pronađu način da svim građanima omoguće zajednički život u slozi i međusobnom poštovanju.

Večeras napuštam Skoplje, a u ponedeljak u Briselu ću izvestiti ministre spoljnih poslova svih 28 država članica Evropske unije o ovoj poseti. Tom prilikom ćemo razgovarati o situaciji u zemlji. O istoj temi ću razgovarati i sa šefovima država ili vlada u četvrtak na Evropskom savetu. Dakle, narednih dana i nedelja ćemo se ponovo pozabaviti situacijom u zemlji, a naše poruke vama u tom pogledu će uslediti.

Nadam se da će pozitivna razmena mišljenja sa liderima i predsednikom pomoći zemlji i njenim institucijama da nađu razuman i odgovoran put izlaska iz krize uz puno poštovanje Ustava. Evropska unija, a rekla bih i čitava međunarodna zajednica, će u tom slučaju biti na strani ove zemlje i njenih građana i podržati pravljenje koraka sa ciljem napretka na putu evropskih integracija.

Dozvolićete da kažem još i ovo: oni među vama koji me poznaju, znaju da mogu biti najbolji prijatelj čitavog regiona i zagovornik njegovog pristupanja Evropskoj uniji. Ne propuštajte tu priliku. Ove probleme možemo rešiti zajedno, ali su nam za to potrebne snažne institucije i jedinstvo u zemlji.