„Govorite evropski – program profesionalnog razvoja za pristupanje EU“ bio je nova inicijativa za jačanje profesionalnog razvoja u mnogim institucijama državne uprave i javnog sektora, čime je osnažen zamah procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji.

Projekat je započet u februaru 2010. godine, uz fi nansijsku podršku EU. Glavni partner na projektu je bila Kancelarija za evropske integracije (SEIO), a sproveden je u najprestižnijim evropskim institucijama za obrazovanje o EU i državnim upravama zemalja članica Unije. Projekat je bio osmišljen i sproveden u okviru priprema za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji; započet je pre dobijanja statusa kandidata upravo da bi zemlja na raznim nivoima dobila dovoljno znanja da bez problema uđe u proces pristupanja.

Projekat je obuhvatio letnji kurs koji je u Koledžu Evrope u Brižu, Belgija, okupio predstavnike nevladinih organizacija, medija i akademske zajednice iz gradova širom Srbije, kako bi naučili više o prednostima i obavezama koje članstvo u EU nosi sa sobom.

Pored toga, tokom 2011. i početkom 2012. godine, putem konkursa su odabrani državni i javni službenici za učešće u jednom od šest kurseva obuke na temu institucionalnih i političkih procedura EU, organizovanih na Evropskom institutu za javnu upravu u Mastrihtu i u Koledžu Evrope u Brižu.

Završna konferencija projekta, 18. decembar 2011. Beograd

Završna konferencija projekta, 18. decembar 2011. Beograd

NAZIV PROJEKTA: Govorite evropski – program profesionalnog razvoja za pristupanje EU
SEKTOR: Reforma državne uprave
VREDNOST PROJEKTA: 2.489.561 evro
INSTRUMENT: IPA 2008
TRAJANJE: Februar 2010 – februar 2012.
KORISNICI: Kancelarija za evropske integracije (SEIO), državna uprava, lokalne samouprave, javni sektor, civilno društvo

U te dve institucije održani su i specijalizovani kursevi i pripravnički staž za srpske državne službenike, profesionalne komunikatore i tvorce javnog mnjenja izvan struktura vlasti. Iskustva učesnika projekta bila su vrlo pozitivna: „Upravo ono što nam je potrebno – edukacija, praksa i povezivanje”, rekla je Vesna Popac, zaposlena u kancelariji gradonačelnika Novog Sada i učesnica programa na Koledžu Evrope.

„Zahvaljujući projektu i seminaru u Belgiji, napisala sam priručnik za učenike osnovnih škola ‘EU i ja u 10 koraka’. Priručnik sam koristila pri radu u tri različite škole sa učenicima osmog razreda”, rekla je Judit Ronto, prenosilac znanja nakon boravka u Brižu i nastavnica u Osnovnoj školi „Nikola Tesla“ u  Banatskom Karađorđevu.

govorite_evropski-1Ukupno 29 učesnika projekta dobila su staž u trajanju od jednog do tri meseca u nekoj od državnih uprava članica EU, tokom kog su stekli iskustvo iz “prve ruke” o funkcionisanju tih institucija. Učesnici su sa ovih kurseva obuke izašli sa novim znanjima koja mogu da primene u svojim oblastima rada.

Kako je kazala Marija Veličković iz Agencije za javne nabavke Grada Beograda, staž koji je obavila u Irskoj „podstakao ju je da napiše dva priručnika na temu javnih nabavki“.

Više od 180 državnih službenika je učestvovalo u programima stručnog usavršavanja na Evropskom institutu za javnu upravu i u Koledžu Evrope. Poslednja, ali ne i najmanje važna, jeste obuka 54 prenosilaca znanja, odnosno relevantnih predstavnika akademskih i kulturnih institucija, medija, civilnog društva i poslovne zajednice, koji su učestvovali u tronedeljnim kursevima obuke na temu Evropske unije i pitanjima evropskih integracija u Brižu.

„Ovo je jedan od najboljih programa stručnog osposobljavanja koje sam pohađao, tokom kojeg nisam stekao samo znanje o pitanjima EU, već sam naučio i da sa kolegama različitih zanimanja otvoreno raspravljam o gorućim pitanjima vezanim za Srbiju”, rekao je Petar Subotin, regionalni menadžer u Balkanskoj istraživačkoj mreži (BIRN), nakon tronedeljnog intenzivnog seminara o EU koji je pohađao u Brižu.

Učesnici kurseva i praksi dali su povratne informacije o obuci kroz koju su prošli, dok su relevantni segmenti stečenog znanja preneti u odgovarajuće institucije i službe personalne asistencije. Kad su u pitanju „multiplikatori“, odnosno prenosioci znanja, održivost je postignuta širenjem znanja koje su stekli tokom svojih svakodnevnih komunikacijskih ili nastavnih aktivnosti.

REZULTATI

Program profesionalnog razvoja za pristupanje EU je u periodu od 2010. do 2012. obuhvatio više od 260 učesnika iz 33 grada iz cele Srbije:

  • Više od 180 državnih i javnih službenika u program profesionalnih obuka na Evropskom institutu za državnu upravu (Mastriht) i Koledžu Evrope (Briž)
  • 29 državnih i javnih službenika u programu stažiranja u institucijama Velike Britanije, Belgije, Irske, Italije i Holandije
  • 54 prenosilaca znanja – stručnjakakoji se bave informisanjem i edukacijom šire javnosti u Srbiji.