Novi zakon je deo niza mera koje je preduzela Evropska komisije kako bi promovisala učešće na izborima za Evropski parlament koji će se održati između 22-25. maja 2014. godine, ali samo je polovina država članica EU ispunila rok za ažuriranje ovih pravila.

Prema pravilima EU koja bi od danas trebalo da važe u svim državama članicama, građanima EU koji žive u drugoj državi članici  biće lakše da se kandiduju na izborima za Evropski parlament 2014.

Novi zakon, dogovoren krajem 2012. godine (MEMO/12/1020) i koji predstavlja ažurirana prethodna pravila (Direktiva 2013/1/EU), pojednostavljuje proceduru za grđane koji su nenacionalni državljani EU da se kandiduju za Evropski parlament. Države članice su morale do juče (28. januara 2014.) da sprovedu ažurirana pravila. Međutim, prema poslednjim informacijama Evropske komisije, samo 14 država članica (Hrvatska, Kipar, Nemačka, Estonija, Finska, Mađarska, Irska, Letonija, Luksemburg, Holandija, Portugalija, Slovenija, Švedska, Velika Britanija) su formalno notifikovale svoje zakone za rok. Novi zakon je deo niza mera koje je preduzela Evropska komisije kako bi promovisala učešće na izborima za Evropski parlament koji će se održati između 22-25. maja 2014. godine (vidi i IP/13/215).

Evropa mora biti izgrađena učešćem Evropljana. Od suštinskog je značaja da građani učestvuju u donošenju odluka dok se Evropska unija razvija i kreće napred. Svaki građanin EU ima pravo da bira i da bude biran na evropskim izborima, bilo da živi u svojoj zemlji ili u drugoj državi članici EU. Ovo pravo mora da bude na snazi širom Unije,“ rekla je potpredsednica Vivijan Reding, komesarka EU za pravdu, osnovna prava i državljanstvo. “Razočarana sam što vidim da je samo polovina država članica EU ispunila rok za ažuriranje ovih pravila. Pozivam sve one koji još nisu primenili pravila da to hitno učine, kako bi građani EU mogli da ostvare svoja prava na predsojećim izborima.  U trci za izbore za Evropski parlament, Evropska komisija će pomno pratiti situaciju. Svaki glas se računa na izborima.“

U svom Izveštaju o državljanstvu EU 2010, Komisija se bavila pitanjima o stalnom padu izlaznosti na izborima za Evropski parlament i potrebi da se olakša učešće građana EU na izborima (IP/10/1390MEMO/10/525). Pojednostavljanje procedura za građane koji su nenacionalni državljani EU da se kandiduju u drugoj državi članici u kojoj žive je jedan od načina da se reši ovo pitanje.

Prema novim zakonima EU, kandidati neće više biti primorani da se vrate u svoje matične države članice kako bi dobili uverenje da nisu lišeni svog prava da se kandiduju. Umesto toga, kada se prijavljuju za kandidata u državi članici u kojoj žive građani će samo morati da dostave izjavu o tome, a obavezu iznošenja dokaza imaće izborni organi država članica u kojoj se nalazi prebivalište.

Komisija je, takođe, preduzela mere kako bi obezbedila da građani EU koji žive u državi članici koja nije njihova matična zemlja mogu da učestvuju na evropskim izborima pod istim uslovima kao i nacionalni državljani (IP/13/874), u skladu sa zakonom EU (Akcija 18 Izveštaja o državljanstvu 2010).

Pozadina

Zahvaljujući državljanstvu EU – koje dopunjuje, ali ne zamenjuje nacionalno državljanstvo – sve nacionalnosti 28 država članica imaju niz dodatnih prava kao građani EU. Ona uključuju pravo da biraju i da budu birani na izborima za Evropski parlament u zemlji EU u kojoj žive. Više od  14 miliona građana EU trenutno živi u državi članici koja nije njihova matična zemlja, uklučujući preko 8 miliona onih sa pravom glasa.

Nakon što su razgovori o predloženim pravilima za olakšavanje korišćenja prava građana EU da biraju i da budu birani na evropskim izborima bili blokirani u Savetu 2008. godine, Evropska komisija je ponovo pokrenula pregovore u oktobru 2011. godine. To je učinila fokusirajući se na glavni aspekat originalnog predloga EU iz 2006. godine: pojednosavljanje procedura za nenacionalne državljanje EU da se kandiduju. Kao rezultat, pravila su usvojena 20. decembera 2012. godine (MEMO/12/1020), sa rokom od dve godine za njihovu implementaciju u nacinalni zakon, nakon objavljivanja u Službenom listu EU.

2006. godine Evropska komisija je predložila promenu pravila iz 1993. godine koja utvrđuju dogovore koji omogućuju državljanima EU da iskoriste svoje pravo da biraju i da budu birani na izborima za Evropski parlament u državi članici EU u kojoj žive.

Predlog Komisije će pojednostaviti proceduru za one kandidate u državi članici koja nije njihova matična zemlja i reformisati mehanizam za sprečavanje duplog glasanja na evropskim izborima. Pošto države članice nisu mogle da se jednoglasno dogovore o sporazumima koji se tiču duplog glasanja, pregovori o predlogu su zaustavljeni 2008. godine.

Za više informacija

Evropska komisija – EU državljanstvo

Internet stranica potpredsednice Vivijan Reding, komesarka EU za pravdu