Vežite se, polećemo – počelo je odbrojavanje za put na mesec! Ako ste se ikad pitali kakav je osećaj biti astronaut ili forenzičar koji pomaže pri rasvetljavanju ubistva, onda danas, 26. septembra, ne propustite Evropsku noć istraživača.

Naučnici će podeliti svoju strast za naukom sa javnošću u preko 300 gradova. Posetioce očekuju brojne aktivnosti, od simuliranog leta raketom u Rimu, preko preko toga kako na računaru napraviti skejtbord u Poznanju, do pomaganja u rešavanju slučaja ubistva u Bukureštu.

Posetioci će moći da vide šta se zaista dešava iza kulisa u laboratorijama (koje su inače zatvorene za javnost), da učestvuju u brzim akcijama na ulici, kvizovima i takmičenjima. Cilj Evropske noći istraživača je promocija nauke i davanje podstreka mladim ljudima da se profesionalno bave istraživanjem.

„Ukoliko želi da i dalje ostane nadmoćna i da postigne cilj ulaganja tri procenta BDP-a na nivou EU u istraživanje i razvoj, Evropi do 2020. treba još milion istraživača. Evropska noć istraživača je jedinstvena manifestacija kojom se promoviše nauka i korisna je u svakom pogledu jer, sa jedne strane, građani saznaju šta istraživači zaparavo rade, dok sa druge strane, otkrivaju zbog čega je rad istraživača važan za svakodnevni život”, izjavila je Andrula Vasiliju, evropska komesarka za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i omladinu.

image70

Prošle godine je skoro 1,3 miliona ljudi svih uzrasta učestvovalo u Evropskoj noći istraživača. Ove godine, inicijativa je dobila osam miliona evra podrške iz programa Mari Sklodovska-Kiri, koji je deo istraživačkog programa Horizont 2020.

Istraživačka zanimanja su moguća u različitim oblastima. Primera radi, mladi će učestvovati u događajima koji će im pružiti priliku da upoznaju posao hemičara, arheologa ili arhitekte. Imaće priliku da sprovedu eksperimente u bezbednim uslovima, koristeći najsavremeniju opremu. Događaje koji su najbliži vama pronađite ovde.

Evropska noć istraživača održava se svake godine poslednjeg petka u septembru širom Evrope. Pokrenuta je 2005. u 20 gradova u 15 zemalja i iz godine u godinu dobija sve više pobornika.

Događaji se biraju putem otvorenog i transparentnog takmičenja nakon javnog poziva za dostavljanje ponuda.

U okviru programa Mari Sklodovska-Kiri (MSCA), nude se izvrsne mogućnosti za razvoj karijere u međunarodnim razmerama kao i stručna usavršavanja za talentovane istraživače. MSCA će dodeliti stipendije u vrednosti od 6,16 milijardi evra u narednih sedam godina, što je 30 procenata više u odnosu na prethodni period, dok će stipendije dobiti 65000 istraživača. Programom MSCA rukovodi Izvršna agencija za istraživanje Evropske komisije.

Dodatne informacije

Evropska komisija: Obrazovanje i obuka

Veb stranica Andrule Vasiliju

Pratite Andrulu Vasiliju na Tviteru @VassiliouEU

Veb stranica Evropske noći istraživača 2014.

Fejzbuk stranica Evropske noći istraživača 2014.

Program Mari Sklodovska-Kiri i Horizont2020

Unija inovacija i strategija Evropa 2020

Izvršna agencija za istraživanja