Između 2010. i 2012. godine zemlje članice EU registrovale su 30,146 žrtava trgovine ljudima. Iza ovog broja stoje ljudske tragedije, uništene nade i razoreni planovi za bolji život. U istom periodu, širom EU podignuta je 8,551 optužnica protiv trgovaca ljudima. Osamdeset odsto žrtava trgovine ljudima su bile žene, dok je više od hiljadu dece bilo žrtva trgovine zbog seksualne eksploatacije. Ovi podaci su deo statističkog izveštaja o žrtvama trgovine i trgovcima ljudima koje je danas objavila Evropska komisija. Izveštaj takođe pokazuje da je preduzeto mnogo konkretnih mera protiv ovog teškog kršenja ljudskih prava između 2010. i 2014. godine, kao što je bolja kooperacija unutar civilnog društva, kao i uputstva graničnim vlastima i ostalim učesnicima u procesu kako da lakše identifikuju žrtve.

Povodom obeležavanja Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima po osmi put, Evropska komisija je objavila paket tri strateška dokumenta o trgovini ljudima, ističući Strategiju EU za iskorenjivanje trgovine ljudima za period od 2012-2016. godine.

Trgovina ljudima predstavlja tešku povredu ljudskih prava i ozbiljan vid organizovanog kriminala te je borba protiv svih oblika trgovine ljudima prioritet EU i njenih članica.

Evropska unija je usvojila sveobuhvatni pravni i politički okvir za rešavanje problema trgovine ljudima, koji je zasnovan na ljudskim pravima, usmeren ka žrtvama, naglašava rodne specifičnosti i prilagođen je deci.

Okvir se temelji na zaštiti žrtava, sprečavanju trgovine ljudima i smanjenju potražnje koja podstiče sve oblike eksploatacije, te gonjenju trgovaca ljudima.

Zakonodavni okvir prati dinamični politički okvir u sklopu Strategije za iskorenjivanje trgovine ljudima.

Strategija utvrđuje pet prioriteta i 40 konkretnih akcija Komisije, različitih agencija EU i država članica. Ona takođe povezuje saradnju sa trećim zemljama – ključnim za delotvorno rešavanje trgovine ljudima – sa Globalnim pristupom migraciji i mobilnosti (GAMM).

Komisija, u svojoj ulozi čuvara ugovora EU, nastavlja da sprovodi Strategiju EU do 2016. i da nadgleda primenu zakona EU koji se tiču rešavanja problema trgovine ljudima.

Komisija je u aprilu 2013. objavila prvi izveštaj sa zvaničnim statističkim podacima koje su podnele države članice za period od 2008. do 2010.

Izveštaj je pokazao da žene čine većinu identifikovanih i onih za koje se pretpostavlja da su žrtve; 39 procenata žrtava nisu državljani EU a većina ih je dovedena radi seksualnog iskorišćavanja (62 procenta), zatim prinudnog rada (25 procenata) dok, prema podacima, ostali oblici trgovine ljudima sačinjavaju 14 procenata.

Paket koji je objavljen 17. oktobra obuhvata srednjoročni izveštaj o primeni Strategije EU za iskorenjivanje trgovine ljudima za period od 2012. do 2016. i drugi izveštaj Evrostata o trgovini ljudima, sa statističkim podacima prikupljenim u celoj EU.

Paket sadrži i izveštaj o primeni Direktive Evropske komisije kojom se reguliše odobravanje boravišne dozvole žrtvama trgovine koje ne dolaze iz država EU, a koje sarađuju sa vlastima prilikom istrage i gonjenja osumnjičenih za trgovinu ljudima.

Link

http://ec.europa.eu/anti-trafficking/Events/8th_EU_Anti_Trafficking_Day

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-1164_en.htm