Izjava visoke predstavnice/potpredsednice Federike Mogerini nakon sastanka Saveta za stabilizaciju i pridruživanje između EU i Albanije:

Proveriti pre objavljivanja!

Hvala vam. Bilo je zadovoljstvo ponovo ugostiti Ditmira Bušatija u Briselu na 10. sastanku Saveta za stabilizaciju i pridruživanje između Evropske unije i Albanije.

Održali smo još jedan pozitivni i produktivni sastanak u kom smo razmotrili odnose između Evropske unije i Albanije i još jednom potvrdili jasnu posvećenost evropskim integracijama Albanije.

Pozdravljamo postignuća albanskih vlasti i društva u celini u protekloj godini, naročito u oblasti do sada najveće pravosudne reforme.

Reforme već donose rezultate i konsoliduju vladavinu prava u Albaniji. Mnogo se očekuje od ovog procesa, a naročito od uspostavljanja sistema za procenu rada sudija i tužilaca. Evropska unija nastavlja da vas podržava do kraja reforme kao što je to činila od samog početka ovog impresivnog procesa.

Svedoci smo veoma dobrih i konkretnih rezultata. Među njima su zatvorske kazne za pripadnike kriminalne organizacije prema jučerašnjoj presudi Suda za teške zločine. Ovo je važan znak posvećenosti postizanju kontinuiranih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala.

Razgovarali smo i o važnim koracima koje je Albanija nedavno preduzela i o dodatnim naporima koje treba uložiti kako bi se reformski proces priveo kraju.

Naš sastanak se održava samo nekoliko meseci nakon što su države članice predstavile put za otvaranje pristupnih pregovora sa Albanijom u junu 2019, sa jasnom vizijom i planom koje svi zajedno treba da ispratimo.

Kao što znate, nema novih uslova. Ono što je ključno jeste da Albanija nastavi da produbljuje tekuću reformu i da održi isti nivo posvećenosti. Konkretni rezultati su postignuti u ključnoj oblasti vladavine prava, u tom smislu sam već pomenula ambicioznu pravosudnu reformu i borbu protiv organizovanog kriminala. Zahvaljujući tim konkretnim rezultatima, albanske vlasti će moći da nastave ovaj težak posao i rešavaju preostale izazove.

Složili smo se da kontinuirani i konstruktivni politički dijalog ima suštinski značaj za sprovođenje reformskog programa koji je važan za EU, ali i za građane Albanije. U tom smislu, od svih političkih partija očekujemo da budu posvećene dijalogu. Reformski program treba sprovoditi neumorno, u duhu kompromisa i inkluzivnosti, te u skladu sa zaključcima Saveta iz juna. Kao što sam rekla, ne samo zarad otvaranja pristupnih pregovora, već pre svega zarad građana Albanije koji to očekuju i zahtevaju.

Razgovarali smo i o situaciji u regionu. Htela bih još jednom da ponovim da Albanija nastavlja da igra ono što bih ja nazvala vitalnom, konstruktivnom ulogom u regionu, i da promoviše aktivnu saradnju na Zapadnom Balkanu. To je nešto što neizmerno cenimo.

Rizikujem da se ponavljam, ali smatram da je ponavljanje pozitivnih stvari dobro, pa ću dodati koliko cenimo približavanje Evropske unije i Albanije u svim aspektima spoljne i bezbednosne politike, budući da smo na tom planu u potpunosti usklađeni.

Od početka našeg mandata smo rešeni da damo prioritet jačanju saradnje i partnerstva između Evropske unije i Zapadnog Balkana. Čvrsto verujem da je povećani angažman između EU i Zapadnog Balkana ove godine – koji smo postigli recimo Strategijom za Zapadni Balkan kao i na Sofijskom samitu – u našem zajedničkom interesu, što znači da je u interesu svih Evropljana.

Naredna, 2019. godina nudi priliku regionu, a naročito Albaniji, da nastavi da postiže napredak na putu evropskih integracija. Složili smo se da ćemo na tome raditi zajedno i u sledećoj godini. Ministar Bušati nas je uverio da će posvećenost koju smo do sada videli na svim nivoima albanskog društva i dalje biti na istom nivou. Što se Evropske unije tiče, mi smo rešeni da budemo uz Albaniju i u sledećoj godini.

Hvala.

Pitanja novinara

Vlada Albanije je iznela predlog za imenovanje novog ministra unutrašnjih poslova koji je predsednik odbio. Na tu odluku se žalio šef Delegacije EU u Tirani, Luiđi Soreka, rekavši da EU očekuje brzo imenovanje ministra budući da je ta odluka u tesnoj vezi sa borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala. Da li ste danas ponovili žalbu ministru spoljnih poslova?

[Upućeno komesaru Hanu] U nedavnom intervjuu u Nemačkoj ste rekli da su Srbija i Crna Gora dugo smatrane predvodnicima u procesu evropskih integracija, ali da bi ta uloga sada mogla da pripadne Albaniji i Makedoniji. Zbog čega to mislite? Da li znate nešto što mi ne znamo?

Mogu da vam potvrdim da kada god neki šef delegacije EU govori, ne samo u Tirani već bilo gde drugde u svetu, da govori glasom EU. Zato nećete biti iznenađeni kada vam kažem da sam tu poruku prenela, kao što nije bio iznenađen ni ministar Bušati. Razgovarali smo o tome jer je za EU i države članice od presudnog značaja da vide da je pozicija ministra unutrašnjih poslova potpuno funkcionalna, kako bi rad u ovim oblastima nastavio da se obavlja adekvatno i propisno.

Prokomentarisala bih pitanje upućeno komesaru Hanu, jer sam i sama mnogo puta to rekla i smatram da je poruka zajednička: Srbija i Crna Gora su oduvek smatrane predvodnicima i mi često kažemo da su one te koje su trenutno u trci, ali onog trenutka kada se i drugi uključe u trku, ona će postati otvorena i svako će moći da postane prevodnik. Očekivanja odista mogu biti drugačija sledeće godine, rekla bih.

Pitanje: [Upućeno ministru Ditmiru Bušatiju] Da li možete da nam kažete kakav je stav Tirane po pitanju sporazuma između Beograda i Prištine u pogledu promene granica ili čak preseljenja stanovništva i da li će Albanija prihvatiti takav sporazum?

[Upućeno visokoj predstavnic/potpredsednici] Da li očekujete od Vlade Kosova da ukine porez od 10 odsto na robu iz Srbije kojim se krše pravila CEFTA-e, budući da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da je to neophodan uslov za nastavak dijaloga. Da li očekujete da se dijalog nastavi?

Hvala na pitanju. Dozvolite da dodam da lično cenim podršku koju Albanija pruža ovom složenom procesu posredovanja u dijalogu, a rekla bih da je cene i obe strane uključene u dijalog. Albanija je važan faktor u regionu. I smatram da je pametno prvo proveriti da li bi i šta sporazum sadržao, pa ga tek onda podržati.

I da odgovorim na vaše pitanje: da, očekujem da se to dogodi.