Zatvori u Srbiji su pretrpani. Prema podacima Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (AEPS) iz 2011, u zatvorima u Srbiji ima oko 11,000 zatvorenika, što znači da ima skoro 5,000 više zatvorenika nego što zvanični kapaciteti dozvoljavaju. Broj zatvorenika je u stalnom porastu od 90-ih godina i nema izgleda da će se u skorijoj budućnosti smanjiti. Prenatrpanost u zatvorima znači da su mnogi programi za zatvorenike ukinuti što značajno umanjuje njihove izglede za zaposlenje po odsluženju kazne zatvora. Ovo dovodi do povećanog broja povratnika među zatvorenicima, što opet rezultira kontinuiranom prenatrpanošću zatvora.

Prekidanje ciklusa ponovnog izvršenja krivičnog dela je mukotrpan i složen zadatak, ali se Srbija sa njim ne suočava sama. AEPS je 2001. inicirao proces reformi u zatvorima koji je podstakao pokretanje  individualnijih programa za tretman zatvorenika u zatvorskim ustanovama. Korak dalje u ovom procesu je označila i pomoć Evropske unije od skoro 900.000 evra u septembru 2011. kada je pokrenut dvogodišnji projekat „Podrška stručnom obrazovanju i obuci u zatvorskim ustanovama u Srbiji“. Projekat je uveo pilot programe stručnog usavršavanja i obuke u tri zatvora u Srbiji kako bi      povećao izglede zatvorenika za zapošljavanje nakon izlaska iz zatvora. Služeći se rezultatima programa, u okviru projekta je oblikovana osnova za buduću primenu stručnog usavršavanja i obuke u zatvorskim ustanovama na nacionalnom i lokalnom nivou. 

Od zavarivača do povrtara

Očekuje se da do kraja projekta oko 500 zatvorenika završi kurseve stručnog usavršavanja i obuke u jednoj od pet oblasti: zavarivanje, štampanje tehnikom sito štampe, obrada drveta i izrada nameštaja, izrada pekarskih proizvoda i proizvodnja ranog voća i povrća u zaštićenom prostoru. Ovi kursevi su odabrani jer je tržište rada u Srbiji trenutno u deficitu sa ovim zanimanjima. Svi uključeni u realizaciju programa su i sami morali da pohađaju obuku pre početka projekta, pa je čitav projekat stručnog usavršavanja i obuke zahtevao ozbiljan timski rad. Tokom 2012. godine, 60 savetnika za tretman, koji su u direktnom kontaktu sa zatvorenicima i koji su birali štićenike za učešće u programima, 56 instruktora prakse, koji su podučavali praktičnim aspektima stručnog usavršavanja i obuke i 25 predavača na kursevima je moralo da pohađa grupne kurseve na kojima su učili na koji način da najbolje realizuju pilot program kako bi postiglipraktične rezultate. U trenutku kada je započeo program stručnog usavršavanja i obuke, savetnici Nacionalne službe za zapošljavanje su takođe prošli kroz obuku tokom koje su učili kako da pomognu bivšim zatvorenicima da nađu posao.

Do aprila 2013, 145 osuđenika je završilo kurs stručnog usavršavanja i obuke i dobilo prigodan sertifikat. Rezultati su bili ohrabrujući. Ministar pravde i državne uprave Srbije Nikola Selaković je naglasio da su neki od svršenih zavarivača već našli posao. Nakon jedne od nadzornih poseta programu, vođa projektnog tima Vesna Janevski je rekla: “U Nišu smo čak imali slučaj da je jedan zatvorenik odbio da izađe iz zatvora, iako je na to imao pravo, samo da bi završio kurs zavarivanja. Rekao je da je to jedini način da stekne ovu veoma traženu veštinu.“

 

Dodatne informacije

Projekat: Podrška stručnom obrazovanju i obuci u zatvorskim ustanovama Srbije

Realizacija projekta: HD European Consulting Group – www.hd-ecg.com/BfWwww.bfw.de Aarhus Tech – aarhustech.dk

Takođe pogledajte: Ministarstvo pravde i državne uprave Republike Srbije – Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – www.uiks.mpravde.gov.rs