Na zahtev visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton vanredno se sastao Komitet za politiku i bezbednost koji je razmatrao situaciju u Iraku, Ukrajini i Gazi – tri velike krize u koje je Evropska unija u potpunosti uključena, navodi se u saopštenju portparola Eštonove.

„U pogledu situacije u Iraku je postignut jednoglasni dogovor o potrebi za hitnom i obimnijom međunarodno koordiniranom pomoći, kao i o neophodnosti pružanja pomoći rastućem broju lica raseljenih zbog konflikta, naročito zarobljenima na planini Sindžar koji su povećali ionako veliki broj interno raseljenih“, ističe se u saopštenju.

Članovi Komiteta su naglasili potrebu za snažnom koordinacijom između EU i njenih članica ali i drugih partnera, na prvom mestu Ujedinjenih nacija.

„Pozdravljeno je i aktiviranje Koordinacionog centra za urgentnu pomoć Evropske unije sa ciljem mobilizacije neophodnih sredstava za efikasnu dostavu pomoći najugroženijima. Države članice su pozdravile i napore SAD-a i ostalih partnera da zaustave ekstremiste Islamske države i olakšaju pristup humanitarnoj pomoći“, dodaje se.

Na zahtev Komiteta za politiku i bezbednost, Evropska služba spoljnog delovanja će se uskoro uključiti u konsultacije sa susedima Iraka i partnerima kako bi razmotrila mogućnosti daljeg delovanja EU, ističe se u saopštenju.

Kada je Ukrajina u pitanju, „Komitet za politiku i bezbednost je upoznat sa političkom, bezbednosnom i humanitarnom situacijom u ovoj zemlji, kao i o telefonskim razgovorima predsednika Evropske komisije Baroza sa predsednicima Porošenkom i Putinom“.

„Komitet je podsetio na zaključke Saveta sa sednica održanih u junu i julu ove godine, naročito u pogledu prekida vatre, granične kontrole i potrebe da Rusija obustavi okupljanje vojnika u blizini ukrajinske granice.

Ambasadori su istakli potrebu za rešavanjem humanitarne situacije u Ukrajini uz puno poštovanje međunarodnog humanitarnog prava te potrebu da se, uz jasni pristanak ukrajinskih vlasti, nastavi sa daljom mobilizacijom međunarodne zajednice u cilju jačanja kapaciteta ukrajinskih vlasti u isporuci humanitarne pomoći i koordinacijom intervencija država članica“, navodi se u saopštenju.

Kako se dalje ističe, evropska Služba spoljnog delovanja je Komitet obavestila o najnovijim događajima, dok je Komisija izvestila o humanitarnoj situaciji u Gazi, a razmenjena su i mišljenja o mogućim akcijama EU.

„Na zahtev Komiteta za politiku i bezbednost, Evropska služba spoljnog delovanja će razviti nekoliko koraka kojima bi EU doprinela situaciji nakon prekida vatre, uzimajući u obzir raspravu koju je vodio Komitet kao i nekoliko pisanih preporuka država članica”, zaključuje se na kraju saopštenja portparola Ketrin Ešton.

Pročitajte poslednje vesti o Iraku

Iraku dodatna humanitarna pomoć iz EU
Saopštenje portparola visoke predstavnice povodom imenovanja g. Hajdera Al Abadija za novog mandatara vlade Iraka

Saopštenje visoke predstavnice EU o pogoršanju situacije u Iraku

Pročitajte najnovije informacije o Ukrajini

EU proširuje humanitarnu pomoć narodu pogođenom konfliktom u Ukrajini
Predsednik Barozo: telefonski razgovori sa predsednicima Porošenkom i Putinom o situaciji u Ukrajini

Pročitajte vesti o Gazi

Saopštenje portparola o prekidu vatre u Gazi