Danas je lansiran drugi satelit Sentinel-2B koji je razvila Evropska agencija za svemir. Novi satelit će udvostručiti pokrivenost optičkog snimanja visoke rezolucije misije Sentinel-2 u okviru sistema Kopernikus za praćenje životne sredine.

Satelit težak 1,1 tonu je uspešno lansiran na raketi Vega iz Francuske Gvajane 7. marta u 01.49 po griničkom srednjem vremenu.

Prva faza rakete se odvojila 1 minut i 55 sekundi nakon lansiranja, druga faza nakon 3 minuta i 39 sekundi, a pratilo ju je pratilo odbacivanje zaštitnog omotača rakete nosača 3 minuta i 56 sekundi nakon poletanja. Treća faza je odbačena nakon 6 minuta i 32 sekundi.

Nakon još dva paljenja, nosač rakete Vega je uspešno postavio satelit Sentinel-2B u heliosinhronu orbitu. Satelit je odvojen od nosača 57 minuta i 57 sekundi nakon lansiranja.

Operativni centar Evropske svemirske agencije u Darmštatu u Nemačkoj je zatim uspostavio telemetrijske veze i visinsku kontrola sa satelitom, čime je omogućena aktivacija Sentinelovih sistema. U ovoj fazi je aktiviran i solarni panel satelita.

Nakon lansiranja i rane faze orbitiranja koja obično traje tri dana, kontrolori će započeti za kalibracijom instrumenata kako bi satelit pustili u pogon. Očekuje se da misija postane operativna za tri do četiri meseca.

„Ovim lansiranjem smo načinili još jedan korak u daljem usavršavanju programa Kopernikus koji predstavlja najsavremeniji sistem za posmatranje Zemlje na svetu. Planiramo da u narednim mesecima konstelaciji Kopernikus dodamo još dva satelita: Sentinel-5P i Sentinel-3B”, rekao je direktor Evropske svemirske agencije Jan Verner.

Optičko snimanje misije Sentinel-2 je moguće zahvaljujući konstelaciji od dva identična satelita: Sentinel-2A, koji je lansiran juna 2015. i satelita Sentinel-2B. Iako su lansirani u različito vreme, oba satelita lete u istoj orbiti na razmaku od 180 stepeni. Sateliti na svakih pet zajedno pokriju čitavu kopnenu površinu, velika ostrva, unutrašnje i priobalne vode između 84 stepena južne i 84 stepena severne geografske širine čime obezbeđuju napreciznije snimke i podatke.

Svaki od dva satelita je opremljen multispektralnom kamerom visoke rezolucije sa 13 spektralnih propusnih opsega koji daju novu perspektivu zemljišta i vegetacije. Zahvaljujući kombinaciji slike visoke rezolucije, novih spektralnih mogućnosti, vidnog polja koje pokriva 290 kilometara i skraćenog perioda između dva posmatranja, sateliti će prikupljati do sada neviđene slike Zemlje.

Prikupljeni podaci će pomoći pri unapređenju poljoprivrednih praksi, nadzoru nad svetskim šumama, otkrivaće zagađenja u jezerima i priobalnim vodama, te će doprineti mapiranju katastrofa.

„Lično sam uključen u Kopernikus od prvog dana i učestvovao sam u njegovom razvoju. Zato je veliko je zadovoljstvo videti konstelaciju satelita kako dostavlja podatke za servise o kojima smo oduvek sanjali”, izjavio je Jozef Ašbaher, direktor programa za posmatranje Zemlje pri Evropskoj agenciji za svemir.

„Sentinel-2A je danas dobio brata blizanca. Zahvaljujući njima i njihovim senzorima visoke rezolucije sa 13 kanala, na svakih pet dana ćemo imati globalnu pokrivenost što među ovom klasom satelita predstavlja jedinstven slučaj. Nakon što je konstelaciji pridružen još jedan satelit, s nestrpljenjem očekujem nove primene njihovih podataka.”

Šest porodica misije Sentinel čini okosnicu evropske mreže za posmatranje životne sredine Kopernikus. Vodeća evropska svemirska inicijativa Kopernikus će dostavljati operativne informacije o kopnenim površinama, okeanima i atmosferi u cilju razvoja politika o životnoj sredini i bezbednosti i zadovoljavanja potreba građana i pružalaca usluga.