Pozdravljam spremnost premijera Aleksandra Vučića da ide u Srebrenicu, pokazao je političku hrabrost izrazivši spremnost da ode i učestvuje u obeležavanju godišnjice, rekao je za televiziju N1 šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport, a prenosi FoNet.On je rekao da je odgovornost svih političara, ne samo u Srbiji, već i u celom regionu, da pokažu spremnost na konstruktivne korake ka pomirenju.Devenport nije želeo da kometariše odluku suda u Švajcarskoj da Naser Orić bude vraćen u Bosnu i
Hercegovinu, rekavši da je to odluka nezavisnih institucija i one moraju da se poštuju.

Govoreći o rezoluciji o Srebrenici koju je Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija predložila Velika Britanija, Devenport je rekao da o tome samo Savet bezbednosti može da donese odluku i da Evropska unija u to nije uključena.

Želim da istaknem da je bitno da svaka rezolucija doprinese pomirenju u regionu, istakao je šef Delegacije EU.

Devenport je kazao da žali što nije došlo do rezultata tokom pregovora Beograda i Prištine, jer je mnogo vremena i energije uloženo u pripremu ove runde pregovora.

Prema njegovim rečima, još je rano da se kaže kada će doći do nastavka procesa pregovora, ali je bitno da je sporazum o Zajednici srpskih opština deo kosovskog zakonodavstva, što daje zajednici na značaju.

Devenport je istakao da nema utisak da kosovska strana želi da opstruiše pregovore u Briselu, već da su svi angažovani na pronalaženju rešenja koje je prihvatljivo za obe strane.

Govoreći o otvaranju pregovaračkih poglavlja sa Srbijom, Devenport je rekao da je Evropska komisija u novembru dala preporuku da se otvori poglavlje o finansijskoj politici, ali do toga nije došlo jer nije bilo konsenzusa među zemljama članicama.

Devenport je kazao da je problem migranata zabrinjavajući i to je pitanje kojim se bavi cela Evropa.

Nismo nezadovoljni postupcima Vlade Srbije, svesni smo problema i želimo da čujemo šta možemo da uradimo zajedno. EU je spremna da pomogne, samo treba da dođe do koordinirane akcije, rekao je Deveport.

Šef Delegacije EU je negirao tvrdnje ministra spoljnih poslova Ivice Dačića da je Rusiji nuđeno da se gradi „Istočni prsten“ koji bi zaobišao Srbiju i objasnio da je i Srbija učestvovala u raspravi o tom projektu, koga neće promovisati Evropska komisija.

Kako je istakao, reč je o saradnji u zajedničkom interesu, kako bi došlo do većeg stepena energetske bezbednosti.

Želimo da Srbija bude uključena u energetsku uniju i biće uključena kao buduća članica, rekao je Devenport.