Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je danas da spremnost Srbije za kompromise nije ostala neprimećena u Briselu i da odaje priznanju predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću
što je 11. jula u Srebrenici prisustvovao komemoraciji žrtvama „najvećeg ratnog zločina u Evropi posle Drugog svetskog rata“.

Pre 20 godina je u Srebrenici sistematski ubijeno 8.000 dečaka i muškaraca, rekao je Šulc u Skupštini Srbije.

Imamo obavezu da se svakog dana suprotstavljamo povratku mržnje, netolerancije, neprijateljstva i agresije i borimo se za demokratiju, mir i razumevanje, ali i za očuvanje sećanja, jer pomirenja nema bez sećanja, izjavio je Šulc.

On je izrazio zahvalnost Vladi Srbije što se angažuje na unapređenju stabilnosti u regionu.

Intenzivirani su kontakti sa Prištinom. Nadam se da ćete uspeti da ostvarite napredak u rešavanju brojnih problema, rekao je Šulc.

Uz konstataciju da su predsednici vlada Albanije i Srbije Edi Rama i Aleksandar Vučić postigli napredak kroz razgovore, Šulc je ocenio da je približavanje Beograda i Tirane pokretač saradnje u celom regionu.

Srbija se suočava sa velikim izazovima zbog izbeglica. Danas više ljudi želi da stigne u Evropsku uniju preko zapadnog Balkana, nego preko Sredozemlja, izjavio je Šulc.

Odluku Mađarske da podigne ogradu duž granice sa Srbijom je Šulc okarakterisao kao neprihvatljivu, uz konstataciju da je to u suprotnosti sa evropskim duhom.

Što se tiče izbeglica, potreban je koordinirani regionalni pristup i EU je spremna da sarađuje sa Srbijom, kazao je Šulc.

Prema njegovim rečima, Evropski parlament se zalaže da do kraja godine Srbija otvori prva pregovaračka poglavlja o priključenju EU.

Time će posao tek početi, ocenio je Šulc, dodavši da slobode medija treba da budu garantovane u svakoj članici EU, kao i u svakoj zemlji koja to želi da postane.

Potrudimo se i da ne bude potrebe da štitimo zaštitnika građana, izjavio je Šulc, zaključivši da je Srbija sastavni deo Evrope, zbog čega pripada demokratskoj zajednici njenih država.

(FoNet)