Foto: FoNet

Globalna inicijativa „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ obeležena je u Beogradu najavom zajedničkih aktivnosti Koordinacionog tela Vlade Srbije za rodnu ravnopravnost i Tima UN povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Na skupu održanom u ustanovi kulture Parobrod, šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport rekao je da je u novembarskom Izveštaju o Srbiji Evropske komisije ukazano na postojanje fenomena nasilja nad ženama, ali i na sve jače i odlučnije napore Vlade Srbije da se izbori sa tim problemom.

Ambasador EU Davenport je naglasio da je problem nasilja nad ženama „veoma aktuelan“ tokom migrantske krize.

„Nažalost došlo je do toga da su žene i devojke žrtve vrlo beskrupuloznih ljudi, koji se bave neprihvatljivim stvarima tokom njihovog dugog puta u Evropu“, rekao je šef delegacije EU u Srbiji.

On je rekao da je nasilje nad ženama dnevni fenomen ne samo u Srbiji, već i širom sveta, „naročito u teškim situacijama konflikata i rata“.

Devenport je kazao da je neophodno da svi budu svesni postojanja nasilja nad ženama kako bi se zajedno zalagali za jačanje aktivnosti u borbi protiv tog nasilja.

Predsednica Vladinog Koordinacionog tela Zorana Mihajlović rekla je da su tokom 2015. godine u Srbiji ubijene 33 žene u porodičnom nasilju i da je svaka žrtva porodičnog nasilja odgovornost svih.

Foto: FoNet

Foto: FoNet

„Kada kažem svi, tu ubrajam svakoga od nas, gradjane i gradjanke, institucije, medije. Svi moramo da učinimo mnogo više nego što se uradilo u prethodnom periodu“, rekla je Zorana Mihjalović.

On je rekla da je neophodno formiranje zakonodavnog okvira koji će uskladiti porodični i krivični zakon, kao i realizacija strategije i akcionog plana rodne ravnopravnosti koji se u jednom delu tiče borbe nasilja nad ženama i devojčicama.

Koordinatorka UN u Srbiji Irena Vojačkova Solorano poručila je da će sistem UN nastaviti da podržava institucije u odgovoru na suzbijanje nasilja nad ženama „jer ono nipošto ne sme biti tolerisano“.

„U uslovima nasilja ne vladaju pravila vladavine ljudskih prava što znači da su žene posebno ugrožene“, rekla je Solorano. Ona je istakla da UN posebnu pažnju obraćaju na počinioce nastojeći da takvo ponašanje učine neprihvatljivim.

Na skupu je učestvovala i Sabin Frejzer, regionalna savetnica UN Women. UN fond za suzbijanje nasilja nad ženama, kojim rukovodi UN Women, u toku ove godine dodelio je sredstva u iznosu od 1.200,000 dolara organizacijama u Srbiji kako bi kroz svoje projektne aktivnosti doprinele suzbijanju rodno zasnovanog nasilja.

Kao sastavni deo ovogodišnje inicijative generalnog sekretara UN, tokom 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, od 25. novembra do 10 decembra ce trajati kampanja „Orange the World: End Violence against Women and Girls“, u okviru koje će spomenici i znamenitosti širom sveta biti osvetljene narandžastom bojom.

Kako bi simbolizovali svetliju budućnost bez nasilja nad ženama, u Beogradu će tokom 16 dana aktivizma narandžastom bojom biti osvetljeni Skupština Srbije, Most na Adi, zgrada Vlade, Narodno Pozorište, spomenik Pobednik i Palata Albanija.

Pored toga, zainteresovani posetioci će u UK Parobrod od 25. do 30. novembra moći da posete Nultu zonu tolerancije nad nasiljem u okviru koje će biti organizovana izložba i filmske projekcije na temu nasilja nad ženama.