Nemačka kancelarka Angela Merkel, rekla je da ona može da radi sa Velikom Britanijom na reformi Evropske unije ali da ovo neće biti “mačji kašalj”.

Nakon sastanka u Dauning ulici sa premijerom Dejvidom Kameronom, ona je rekla da obe zemlje mogu da donesu zakone koji bi ograničili korist od turizma, kao deo “sveukupne evropske saradnje”.

Gospodin Kameron je rekao da su promene u EU “moguće, ostvarljive i izvodljive“.

Gospođa Merkel se ranije obratila Parlamentu i ima zakazan čaj kod Kraljice. Gospodin Kameron je voljan da pregovara o promenama na ugovorima Velike Britanije sa EU pre obećanog referenduma za koji on želi da se održi pre kraja 2017, o tome da li bi zemlja trebalo da ostane u organizaciji.

On posmatra gospođu Merkel kao ključnu figuru za postizanje ovog cilja i organizovao je nekoliko događaja kako bi ukazao dobrodošlicu nemačkoj kancelarki, tokom njene jednodnevne posete Londonu, između ostalog i čaj sa Kraljicom u Bakingemskoj palati.

Na konferenciji za štampu u Dauning ulici, gospodin Kameron je rekao da on i gospođa Merkel “oboje žele da vide promene u Evropi”.

Dodao je da su EU pravila slobodnog kretanja morala da se promene kako bi se onemogućila selidba ljudi od jedne do druge zemlje radi dobijanja socijalne pomoći.

Gospođa Merkel je rekla da Velika Britanija i Nemačka mogu da donesu zakone kako bi predupredila ovaj problem, rekavši: “Kada ima volje, ima i načina.”

Rekla je da je sloboda kretanja namenjena tome da omogući ljudima da rade u drugim zemljama, a da ne “pretvaraju probleme selidbe u socijalne probleme”.

Međutim, govoreći o promenama u EU, ona je rekla: “To nije mačji kašalj. Biće to težak posao.”

Ranije, gospođa Merkel se obratila i jednom i drugom domu Parlamenta.

Lideri su prethodno ukazali čast francuskim predsednicima, Šarlu de Golu, na slici gore, Valeri Žiskaru i Fransoi Miteranu, američkim predsednicima Bilu Klintonu i Baraku Obami, Dalaj Lami, burmanskoj političarki Aung San Su Ći i bivšem ruskom predsedniku Borisu Jeljcinu.

Gospođa Merkel je okupila političke i privredne lidere: “Neki očekuju od mene da udarim temelje fundamentalnoj reformi evropskog zdanja koji bi zadovoljila sve navodne ili sve želje Britanaca. Mislim da se grdno varaju.”

„Drugi očekuju upravo suprotno i nadaju se i nadaju se da da ću ovde u Londonu preneti poruku da ostatak Evrope nije spreman da plati nikakvu cenu kako bi zadržao Veliku Britaniju u Evropskoj uniji. Bojim se da će i ove nade biti razvejane.”

Uspeh bez premca

Gospođa Merkel je hvalila mir i stabilnost koje je Evropska unija obezbedila, rekavši da je rat među članicama EU sada ”nezamisliv”.

Pohvalila je “uspeh bez premca” koji je postiglo slobodno tržište EU – kao i slobode koje su donele evropske integracije – ali je naglasila “da moramo da menjamo politiku EU kako bismo održali korak s vremenom”.

Rekla je okupljenim liderima Velike Britanije da je EU morala da postane jača, rekavši: “Kako bi se ovo postiglo, moraćemo da učinimo neophodne promene za doborobit svih.”

Nije prioritet

Novine pišu da je ovo obeležilo do koje granice je Nemačka spremna da ide kako bi osigurala ostanak Velike Britanije u EU, zbog straha u Evropi da bi referendum doveo do britanskog povlačenja iz EU.

Međutim, dopisnik BBCja iz Berlina, Stiven Evans, je rekao da izvori bliski gospođi Merkel spuštaju očekivanja za nove predloge, kako bi ostvarili promene koje britanski konzervativci žele da vide.

Iako ovo nije bila zvanična poseta – gospođa Merkel nije šef države – ovaj put je planiran mesecima, a obe vlade su bile svesne političkog značaja u trenutku kada je na pomolu promena u Evropi.

Godpodin Kameron je rekao da ako konzervativci dobiju na izborima 2015, on će tražiti da se povedu ponovni pregovori o uslovima članstva Velike Britanije u EU i da se ishod ovoga stavi otvoreni referendum naroda Velike Britanije 2017.

Ali on vodi bitku kako bi ubedio lidere ostalih zemalja članica da se dogovore oko promena ugovora koji su mu potrebni, kao sa predsednikom Francuske, Fransoa Olandom, koji je premijeru nedavno rekao u jednodnevnoj poseti Velikoj Britaniji da ovo “nije prioritet”.

Vođa Liberalno-demokratske partije, mlađih koalicionih partnera gospodina Kamerona, zamenik premijera Nik Kleg, i lider opozicije Ed Miliband, koji se protive pozivu na referendum, i koji su upozorili da će poziv konzervativaca za ponovnim pregovorima udaljiti lidere EU, održaće zasebne sastanke sa gospođom Merkel.