Petoro kvalifikovanih i vrlo motivisanih državnih službenika iz Srbije je odabrano za poseban program usavršavanja i razmene „EU program za mlade profesionalce na Zapadnom Balkanu“ koji finansira EU.

Ovaj program nastao je nakon što je na Samitu o Balkanu 2016. u Parizu  potvrđena evropska perspektiva svih zapadnobalkanskih zemalja. Reformi javne uprave i dobroj upravi je još jednom data velika važnost u agendi pristupanja Uniji kao jednog od ključnih prioriteta.

Na prijemu koji je tim povodom održan u EU info centru u Beogradu šef Delegacije EU u Srbiji ambasador Majkl Davenport je poručio da je „važna odluka doneta na Pariskom samitu da počne sistematski rad u regionu na povezivanju mladih profesionalaca iz administracija i zadovoljan sam što će petoro mladih iz Srbije sledeće godine učestvovati u razmeni u okviru državne uprave u region”.

FoNet

FoNet

Direktorka British Council-a za Srbiju Kler Sirs rekla je da zadovoljna što je British Council partner koji sprovodi projekat koji se, pored usavršavanja pojedinaca, koristi i za povezivanje u regionu.

Marija Simić, Miljana Đurčević i Aleksandar Simić iz Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije, kao i Marina Nesić i Marina Lazić iz Ministarstva Finansija iduće nedelje će otputovati u Pariz da pohađaju intenzivnu tronedeljnu obuku koju nudi Škola za javne politike (School of Public Affairs) prestižnog univerziteta za političke nauke SciencesPo, posle koje će steći diplomu za menadžment i javne politike (“Executive certificate in management and public policy”).

Cilj EU programa za mlade profesionalce na Zapadnom Balkanu je da doprinese napretku u pristupnom procesu i produbi regionalnu saradnju na Zapadnom Balkanu kroz podizanje kapaciteta sledeće generacije državnih službenika i kreatora javnih politika. Po završetku obuke u Parizu u oktobru i novembru, mladi profesionalci će 2017. učestvovati u programu razmene u državnoj upravi druge zemlje u regionu.

FoNet

FoNet

EU već pomaže šest zemalja Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Crna Gora i Srbija) u reformi javne uprave, i to ne samo kroz smernice i političku podršku već i kroz namenska sredstva iz pretpristupnih fondova (IPA), instrumente institucionalne saradnje (Twinning, TAIEX i SIGMA) i podizanje kapaciteta (kroz Regionalnu školu za javnu upravu – ReSPA).

Da bi dodatno ojačale ovaj proces, Evropska komisija i Vlade zapadnobalkanskih zemalja su se dogovorile o realizaciji jednogodišnjeg pilot projekta pod nazivom „EU program za mlade profesionalce na Zapadnom Balkanu“ koji će omogućiti mladim državnim službenicima da pohađaju menadžerski program obuke, a potom i učestvuju u programu razmene u drugoj zemlji u regionu.

Projekat finansira Evropska komisija, a sprovodi British Council.

FoNet

FoNet

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.