Efekti programa prekogranične saradnje s Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom na život stanovnika jugozapadne Srbije predstavljeni su grupi novinara koji su ove nedelje posetili opštine u Zlatiborskom i Raškom okrugu.

Prekogranični programi realizovani su preko Instrumenta za pretpristupnu podršku EU (IPA) i uz učešče nadležnih institucija Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Jedan od najuspešnijih projekata, po oceni nadležnih u EU, sproveden od 2012. do 2014. godine, bio je program saradnje Srbije i Crne Gore na unapredjenju kapaciteta za prekograničnu zaštitu i spasavanje od poplava.

Po rečima načelnika Službe za vanredne situacije u Prijepolju Gorana Posrkače, za 165.000 evra kupljena je savremena oprema za potrebe spasavanja i sprovedena obuka po kriterijumima EU za profesionalne pripadnike vatrogasno-spasilačke jedinice MUP-a.

„Obuku su sprovodili pripadnici Gorske službe spasavanja iz Hrvatske, koji jedini u regionu poseduju licencu EU u ovoj oblasti. Pored obuke vatrogasaca-spasilaca iz Prijepolja, Nove Varoši i Priboja, dobili smo i tri terenska vozila, kombi, tri čamca za spasavanje, 20 kompleta ronilačkih odela i drugu opremu, što našu jedinicu čini jednom od nabolje opremljenijih i obučenih u Srbiji“, kazao je Posrkača.

On je dodao da je u okviru programa bila i obuka učenika završnih razreda osnovnih škola s teritorije te tri opštine za postupanje u vanrednoj situaciji.

demonstracija-oblacenja-opremeU okviru istog projekta su izradjena putstva za prekogranične operativne jedinice u slučaju poplava, koje su usvojila ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Crne Gore, čime je bitno skraćeno vreme reagovanja spasilačkih timova jedne zemlje na teritoriji druge.

Radi unapredjenja zdravlja žena u prekograničnom području Srbije i Crne ; Gore, od 2012. do 2014. godine je sproveden projekat kojim je Dom zdravlja u Raškoj dobio savremenu opremu vrednosti 88.000 evra za preventivne preglede dojke i grlića materice.

Direktor Doma zdravlja Raška u vreme realizacije projekta – Miladina Andrića, rekao je da je suština bila da se unapredi obuka zdravstvenih radnika i znanje pacijentkinja o reproduktivnom zdravlju.

„Postigli smo maksimalne rezultate u sva tri segmenta. Namenski smo pregledali više od 1.000 žena i u više slučajeva otkrili bolest u ranom stadijumu, sproveli šest edukacija medicinskih kadrova i što je naročito važno, radili smo na edukaciji žena iz seoskih sredina i Romkinja“, kazao je Andrić.

On je dodao da se posle sprovodjenja tog projekta, u kojem je s crnogorske strane učestvovao nikšićki Dom zdravlja, porastao broj žena koje dolaze na preventivne preglede.

Pored programa prekogranične saradnje s Crnom Gorom, posredstvom fondova EU IPA realizovan je i projekat saradnje Užica s Tuzlom u uspostavljanju primarne selekcije otpada u školama.

Direktor Javnog komunalnog preduzeća „Duboko“ iz Užica, Nedeljko Milosavljević kazao je da su za te potrebe nabavljeni kamion i kontejneri koji su postavljeni kod sedam užičkih osnovnih i srednjih škola.

„Širenjem znanja o primarnoj selekciji otpada treba početi već u osnovnoj školi. Ovaj projekat je doneo model razvrstavanja na papir, aluminijumske konzerve, PET-ambalažu i plastiku, što su osnovne vrste otpada u školama“, kazao je Milosavljević.

Komunalno preduzeće „Duboko“ pokriva teritoriju Čačka, Užica i još sedam opština zapadne Srbije, sa ukupno 350.000 stanovnika, a od ukupno prikupljenog otpada oko šest do sedam odsto se izdvaja kao reciklažni materijal.

Posetu novinara opštinama u Zlatiborskom i Raškom okrugu u kojima su realizovani Programi prekogranične saradnje, organizovali su Delegacija EU u Srbiji i Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije.