Evropska unija, njenih 28 članica, zemlje donatori – Sjedinjene Američke Države, Kanada, Japan, Norveška, Švajcarska, međunarodne finansijske organizacije poput Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke, Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke, kao i organizacije civilnog društva održale su sastanak posvećen koordinaciji međunarodne pomoći Ukrajini.

Međunarodna zajednica se zalaže za ekonomsku i političku stabilizaciju i reformu Ukrajine, prvenstveno u kontekstu političke i ekonomske integracije Ukrajine u Evropsku uniju.

Sastanak je “bio značajna prilika da međunarodna donatorska zajednica podrži Ukrajinu u ključnom tranzicionom periodu… i da izrazi punu podršku teritorijalnom integritetu, suverenitetu i nezavisnosti Ukrajine”, navodi se u saopštenju izdatom nakon sastanka.

„Donatori i međunarodne organizacije su prepoznali važnost nedavnog potpisivanja Sporazuma o pridružuvanju, koji uključuje duboku i sveobuhvatnu zonu slobodne trgovine, kojim je otvoreno novo poglavlje u odnosima EU i Ukraine a čiji je cilj da podstakne političku i ekonomsku integraciju Ukrajine u EU”, navedeno je u saopštenju.

Ukrajinska vlada je predočila svoje trenutne potrebe u pogledu finansijske i tehničke pomoći sa ciljem jačanja jugoistočne granice, zbrinjavanja ljudi raseljenih usled konflikta i rehabilitacije regiona Donbasa, kaže se u saopštenju.

Evropski komesar za proširenje i evropsku politiku prema susedima Štefan File, koji je otvorio sastanak, rekao je da Ukrajina, osim u sektorima ekonomije i energetike, mora da sprovede ustavnu i pravosudnu reformu.

„Dalja finansijska podrška Evropske unije će biti povezana sa tekućim reformskim naporima i zavisiće od njih”, rekao je komesar, dodajući da je Komisija predstavila “veliki paket pomoći vredan 11,1 milijardi evra, koji će u narednih sedam godina pomoći stabilizaciju i razvoj Ukrajine”.

Zaključci sastanka

Govor Štefana Filea