Savet ministara spoljnih poslova Evropske unije ponovio je snažnu predanost jedinstvu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Iraka, izrazivši zabrinutost povodom teške humanitarne situacije i pogoršanja bezbednosne situacije u Iraku i Ukrajini. Na vanrednoj sednici Saveta bilo je reči i o ostalim pitanjima visokog prioriteta uključujući Gazu i epidemiju virusa ebole u Zapadnoj Africi.

„Ministri su izrazili zabrinutost povodom teške humanitarne i pogoršanja bezbednosne situacije u Iraku koji su posledica napada Islamske države Iraka i Levanta (ISIL)”, navodi se u zaključcima vanredne sednice Saveta.

„EU će nastaviti da traži načine kojima bi se Islamska država Iraka i Levanta sprečila da ostvaruje dobit prodajom nafte i osuđuje sve one koji ISIL finansiraju protivno Rezoluciji 1267 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i kasnijim rezolucijama. Savet je podsetio na značajane napore solidarnosti koje EU i njene članice ulažu ne bi li obezbedile humanitarnu pomoć, a pozdravljena je i posvećenost pružanju dodatne pomoći iz evropskih fondova kao i odgovor Koordinacionog centra za urgentnu pomoć Evropske komisije i aktiviranje Mehanizma EU za civilnu zaštitu”, zaključuje Savet.

EU je izrazila zabrinutost zbog pogoršanja krize u Istočnoj Ukrajini i uticaja humanitarne situacije na tamošnje civilno stanovništvo.

Ponavljajući podršku suverenitetu, teritorijalnom integritetu i nezavisnosti Ukrajine, Savet je pozvao Rusiju, Ukrajinu, Sjedinjene Države i OEBS da se pridruže EU u procesu nalaženja održivog političkog rešenja krize.

„Od ministra spoljnih poslova Holandije Fransa Timermansa smo čuli o njegovim posetama i poslu koji je obavljen nakon pada malezijskog aviona i želimo da uputimo podršku Holandiji i drugima koji su izgubili svoje sunarodnike i prolaze kroz mukotrpan proces identifikovanja tela”, rekla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednostKetrin Ešton nakon sastanka.

EU je istakla da je osnov za uvođenje sankcija Rusiji i dalje validan i žali zbog sankcija koje je Rusija najavila a tiču se uvoza određenih poljoprivrednih proizvoda iz EU.

Savet je takođe usvojio zaključke koji se tiču situacije u Pojasu Gaze i Libiji, ali i epidemije ebole u Zapadnoj Africi.

„Razgovarali smo i o situaciji u Gazi i još jednom izrazili duboku zabrinutost povodom humanitarne situacije ali i spremnost da podržimo dugoročno rešenje, političko rešenje koje će voditi do stvaranja dve države”, poručila je Ešton.

„Od Saveta sam zatražila ovlašćenje za nastavak pregovora sa palestinskim vlastima, Izraelom, Egiptom, Jordanom kao i ostalim državama pogođenim ovim pitanjem”, dodala je.

Zaključci:

Obraćanje Ketrin Ešton