Paket proširenja za 2015.

Evropska komisija je napravila niz promena u ovogodišnjem paketu proširenja u odnosu na ranije godine.

Prvo, za razliku od prethodnih godina kada je dokument o nova strategija usvajana svake godine, Komisija je usvojila sveobuhvatnu strategiju o politici proširenja koja pokriva period mandata Komisije. Ona potvrđuje pristup „prvo osnovna pitanja“, naglašava važnost regionalne saradnje i plana povezivanja, i bavi se aktuelnom izbegličkom krizom.

Drugo, Komisija je dodatno ojačala osnovu za ocenjivanje u godišnjim izveštajima o zemljama. Pored izveštaja o napretku:

  • mnogo veći akcenat je stavljen na trenutnu situaciju u zemljama i na meru u kojoj su one realno spremne da preuzmu obaveze iz članstva;
  • izveštaji daju jasnije smernice o tome šta se od zemalja očekuje da urade na kratkoročnom kao i na dugoročnom planu. U paketu se ističe šta kandidati treba da urade kako bi u potpunosti ispunili zahteve EU i daju se jasne preporuke o tome na šta zemlje treba da se fokusiraju u narednoj godini.

Ove promene će povećati transparentnost procesa i omogućiti svim zainteresovanim stranama, uključujući civilno društvo, bolje i detaljnije preispitivanje reformi. Izveštavanje će biti usaglašenije i imaće jasne skale ocene. To će omogućiti i bolju uporedivost zemalja u ključnim oblastima.

Pojačano izveštavanje se fokusira na trenutne političke prioritete i slabosti u zemljama proširenja, koji su tesno povezani sa osnovnim pitanjima. Stoga je prvo primenjeno u sledećim oblastima kao ogled:

vladavina prava i osnovna prava (pravosuđe, borba protiv korupcije, borba protiv organizovanog kriminala, sloboda izražavanja);

privredni razvoj;

reforma javne uprave;

– tri pregovaračka poglavlja (javne nabavke, statistika, finansijska kontrola).

Kako se ocenjuje svaka zemlja?

Jedna ocena se daje za trenutnu situaciju, a druga za napredak u svakoj oglednoj oblasti. Te ocene se zasnivaju na pažljivoj analizi situacije, sa posebnim akcentom na implementaciju i evidenciju konkretnih rezultata u svakoj oblasti. Tako implementacija i dostignuća imaju veću težinu od zakonske usklađenosti i institucionalnog okvira u sveukupnoj oceni.

I trenutna situacija i stepen napretka se ocenjuju u odnosu na petostepenu standardnu skalu za ocenjivanje.

Skala koja se koristi za ocenu trenutne situacije je sledeća:

Rana faza – Izvestan stepen spremnosti – Umerena spremnost – Dobar stepen spremnosti – Poodmakla faza

Skala koja se koristi za ocenu napretka u proteklih 12 meseci je sledeća:

Nazadovanje – Nema napretka – Izvestan napredak – Dobar napredak – Odličan napredak

Hoće li ove novine ostati?

Komisija će izvući pouke iz oglednog pristupa koji je primenjen ove godine i razmotriti eventualne modifikacije za naredne godine. Takođe će ispitati mogućnost daljeg širenja korigovanog pristupa na druge oblasti u budućim izveštajima, uzimajući u obzir i potrebu za odgovarajućim tempom reformi i administrativne kapacitete zemalja proširenja. U svakom slučaju, glavni fokus u radu će u narednim godinama i dalje ostati na osnovnim pitanjima.