Kako se upravlja istrošenim baterijama i akumulatorima u različitim državama članicama EU i kako to treba da se radi u Srbiji, bila je tema radionice održane u okviru PLAC projekta kojim Evropska unija pruža podršku Srbiji u pripremama za pristupanje, putem unapređenja zakonodavnog procesa kao i procesa strateškog planiranja.

Kako se upravlja istrošenim baterijama i akumulatorima u različitim državama članicama EU? Koji sistemi za sakupljanje istrošenih baterija i akumulatora postoje? Gde se mogu odlagati i kako se označavaju baterije i akumulatori? Na koji način se ovaj otpad sortira i tretira, odnosno reciklira? Koje uloge u sistemu imaju državne i lokalne institucije, proizvođači i uvoznici baterija i akumulatora, a koje građani i privredni subjekti koji generišu ovu vrstu otpada?

Na radionici koja je održana krajem oktobra, predstavljena su iskustva Austrije, Rumunije, Bugarske i Hrvatske u implementaciji načina i postupka upravljanja istrošenim baterijama i akumulatorima (WBA management system).

Učesnicima je predstavljen i pravni okvir u Srbiji koji se odnosi na ovu oblast, kao i mogući načini i postupci upravljanja istrošenim baterijama i akumulatorima u Srbiji.

Više informacija možete pronaći na www.euinfo.rs/plac/sta-raditi-sa-istrosenim-baterijama-i-akumulatorima/

Policy and Legal Advice Centre (PLAC) je projekat kojim Evropska unija pruža podršku Srbiji u pripremama za pristupanje, putem unapređenja zakonodavnog procesa kao i procesa strateškog planiranja.

Zadatak projekta je da unapredi sistem harmonizacije nacionalnog zakonodavstva sa pravom EU, pruži podršku za pripremu zakona koji se usklađuju sa pravnim tekovinama EU, kao i da obezbedi valjano sprovođenje putem adekvatnih mehanizama za primenu tih zakona i odgovarajućih podzakonskih akata.