Komisija je u sredu predstavila rezultate revizije procesa donošenja odluka o odobravanju upotrebe genetski modifikovanih organizama (GMO) u hrani i hrani za životinje.

Revizija je rezultat političkih smernica koje su predstavljene Evropskom parlamentu u julu prošle godine, na osnovu kojih je i izabrana aktuelna Komisija.

Revizija potvrđuje potrebu za unošenjem izmena koje će odslikavati stavove javnosti i vladama dati veća sloboda kada je reč o upotrebi GMO koji su odobreni na nivou EU u hrani i životinjskoj hrani.

Na osnovu revizije, Komisija predlaže izmenu zakonodavstva koja bi državama članicama dala veću slobodu da na svojoj teritoriji ograniče ili zabrane upotrebu GMO odobrenih na nivou EU.

Evropski komesar za zdravlje i bezbednost hrane Vitenis Andriukaitis tim povodom je izjavio: „Drago mi je da smo revizijom postupka donošenja odluka o upotrebi GMO ispunili jednu od najvažnijih obaveza aktuelne Komisije. Komisija je uzela u obzir zabrinutost velikog broja evropskih građana, zabrinutost koja se ogleda u stavovima njihovih vlada. Nakon što današnji predlozi budu usvojeni, oni će, u skladu sa načelom supsidijarnosti, dati državama članicama veću slobodu u pogledu upotrebe GMO u hrani i hrani za životinje na njihovim teritorijama.”

Od danas fleksibilniji pristup upotrebi genetski modifikovanih organizama

Predlog koji je Komisija danas usvojila šalje snažan signal građanima o tome da Evropa uzima u obzir njihove sumnje. Novi pristup ima za cilj da postigne ravnotežu između održavanja postojećeg sistema odobravanja u EU i slobode date državama članicama da na svojoj teritoriji odlučuju o upotrebi genetski modifikovanih organizama. Budući da je ključno održati jedinstven sistem upravljanja rizikom (jer on obezbeđuje jednak nivo zaštite širom EU) neće se menjati aktuelni sistem odobravanja, zasnovan na naučnim činjenicama i pravilima označavanja koja potrošačima garantuju izbor. Ono što će se promeniti jeste da, kada upotreba određenog GMO na nivou EU bude odobrena za hranu i životinjsku hranu, države članice će imati mogućnost da ograniče ili zabrane upotrebu tog konkretnog GMO u sopstvenom prehrambenom lancu.

Države članice će morati da opravdaju da su njihove mere izuzeća u skladu sa zakonima EU, kojim su obuhvaćena načela unutrašnjeg tržišta i međunarodne obaveze EU, uključujući obaveze EU u okviru Svetske trgovinske organizacije. Mere izuzeća će se zasnivati na legitimnim razlozima koji se razlikuju od onih procenjenih na nivou EU, kao što su rizik po ljudsko i životinjsko zdravlje ili životnu sredinu.

Ovaj predlog odslikava i dopunjuje prava koja su državama članicama već data u pogledu uzgajanja genetski modifikovanih organizama zahvaljujući Direktivi (EU) 2015/412 koja je stupila na snagu početkom ovog meseca na osnovu dogovora Evropskog parlamenta i Saveta. EU će na ovaj način imati usklađen niz pravila o odobravanju uzgajanja GMO i njihove upotrebe u hrani i životinjskoj hrani, čime će sumnje svake države članice biti zasebno uzete u obzir u oba navedena područja.

Zakonodavni predlog će biti upućen Evropskom parlamentu i Savetu radi pokretanja redovnog zakonodavnog postupka.
Za dodatne informacije molimo pogledajte:

Pitanja i odgovori o politikama EU o GMO (MEMO/15/4778)

Revizija o procesu donošenja odluka o GMO u EU: pitanja i odgovori (MEMO/15/4779)