Komisija procenjuje da oko 100,000 sezonskih radnika uđe u EU svake godine.

Zakonom koji je Parlament izglasao u sredu, sezonskim radnicima koji dolaze iz zemalja van EU će biti uvećana prava i obezbeđeni bolji uslovi života, koji uključuju odgovarajući smeštaj i ograničen broj radnih sati. Ova pravila, prva koja su utvrđena za ovakve radnike na nivou EU, zalažu se za okončanje eksploatacije i sprečavanje da privremeni boravak postane stalan. Evropska komisija procenjuje da preko 100,000 sezonskih radnika iz trećih zemalja godišnje poseti EU.

Nova pravila, izglasana sa 498 glasova za, 56 protiv i 68 uzdržanih, neće uticati na pravo zemalja članica pri utvr]ivanju  broja sezonskih radnika koje će primiti. Svaka zemlja EU će morati da utvrdi tačan period ostanka sezonskih radnika trećih zemalja: od pet do devet meseci u toku jedne godine. Radnici će moći da u okviru ovog perioda produže svoje ugovore ili da promene poslodavce.

Novim pravilima ”pokušavamo da kažemo dobrim poslodavcima i radnicima: “nastavite sa tim što radite”, ali takođe da lošim poslodavcima kažemo: “morate imati minimalne standarde zaštite sezonskih radnika”.  Ova prava nisu samo na papiru: ona zapravo povećavaju fleksibilnost koja je suštinski važna za radnike da bi bili tretirani kao ljudska bića a ne samo kao roba”, rekao je izvestilac Parlamenta Klod More (S&D, UK) u debati koja je prethodila izglasavanju.

„Ovo je prvi pravni dokument o migraciji još od Lisabonskog sporazuma i trebalo bi da smo ponosni na njega jer iako on neće rešiti sve probleme ranjivosti sezonskog rada i eksploatisanja koje iznove primećujemo širom EU, onda bar razbija barijeru i to pomoću širokog konsenzusa”, dodao je. 

Radni ugovori i pristojan smeštaj

Svaki zahtev sezonskog radnika za ulazak u EU moraće da sadrži radni ugovor ili vezujuću poslovnu ponudu kojom će biti definisana visina plate i broj radnih sati. Na zahtev poslanika Evropskog parlamenta, zahtev će morati da sadrži i dokaz da će radnik imati odgovarajući smeštaj. U slučajevima u kojima poslodavac obezbeđuje smeštaj, stanarina ne sme da premaši iznos zarade ili mora da bude automatski oduzeta od iznosa zarade, kaže se u tekstu. 

Jednak tretman

Zakon sezonskim radnicima trećih zemalja pruža iste uslove koje imaju i radnici zemalja članica, uslove koji se tiču minimalne starosti radnika, plate, otpuštanja, broja radnih sati, odmora, zdravstvenih i bezbednosnih uslova. Sezonski radnici će takođe moći da se učlane u sindikate, da imaju pristup socijalnoj zaštiti, penzionom osiguranju, obuci i savetovanju koje se tiče sezonskog rada i drugim javnim službama, osim onima za državno stanovanje. 

Kazne

Poslodavci koji ne ispunjavaju svoje obaveze, biće suočeni sa “brzim i destimulativnim” kaznama a takođe će morati da nadoknade sezonskog radnika. Poslodavcima bi čak moglo i da se zabrani unajmljivanje sezonskih radnika.

Brže procedure za ponovne podnosioce zahteva

Nova pravila će pojednostaviti i ubrzati proceduru oko povratka sezonskih radnika trećih zemalja u EU radi privremenog boravka i posla. Ovo će biti ostvareno kroz ubrzanu administrativnu proceduru, putem davanja prioriteta onima koji se vraćaju ili putem izdavanja nekoliko dozvola ovakvim radnicima odjednom. 

Sledeći koraci

Zemlje članice će imati dve i po godine da primene nova pravila.

Procedura: zajedničko razmatranje (uobičajena zakonska procedura), postignut dogovor nakon prvog čitanja

REF. : 20140203IPR34619