EU očekuje od srpskih vlasti, lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva (OCD) da podrže jačanje uloge romskih nevladinih organizacija, ali i da zajedno rade na svim drugim elementima projekta „Evropska podrška za inkluziju Roma” kako bi se borile protiv marginalizacije Roma, rekla je Jolanda San Hose iz Delegacije EU u Srbiji obraćajući se učesnicima konferencije održane u okviru projekta.

„Izuzetno je važno da se ovim projektom podrži učešće romskih organizacija u procesu planiranja njihovog društvenog uključivanja na nivou lokalnih samouprava, ali i da lokalne samouprave prate i podstiču ispunjenje obaveza”, rekla je San Hose na konferenciji „Uloga i značaj saradnje organizacija civilnog društva i lokalnih samouprava u sprovođenju politika namenjenih Romima i Romkinjama na lokalnom nivou”.

Projekat je usmeren na pružanje pravne ali i pomoći prilikom upisa Roma u matične knjige te na unapređenje njihovog pristupa javnim i službama socijalne i zdravstvene zaštite. Neki od ciljeva projekta su i stabilizacija inkluzije romskih učenika u srednjim školama i priprema velikog plana za unapređenje stambene situacije romske populacije. U okviru projekta će biti pružena i pomoć pri pronalaženju zaposlenja za Rome, kroz poboljšanje mogućnosti zapošljavanja ali i samopreduzetništvo.

„Znamo da postoji suštinska neravnoteža između dostupnih resursa i onoga što mora biti urađeno kako bi se dostigao zadovoljavajući nivo integracije Roma”, rekla je San Hose.

„Stoga verovatno ne bismo smeli da pričamo samo o kvantitetu već i o načinu rada. Mobilni timovi su savršen primer onoga o čemu govorim: opštinski koordinatori za romska pitanja, zdravstveni medijatori, pedagoški asistenti, osoblje iz centara za socijalni rad i službi za zapošljavanje: svi elementi koji sačinjavaju tim su već postojali.

„Cilj ove komponente projekta je da se oni međusobno povežu, da im se pruži prilika za koordinaciju, razmenu informacija i ideja i zajedničko planiranje”, rekla je misleći na 20 mobilnih timova koji su formirani i opremljeni zahvaljujući projektu EU.

„Moramo da razmišljamo o tome kako nas ovo iskustvo može odvesti korak dalje”, rekla je San Hose.

Prema njenim rečima, na centralnom nivou je neophodna snažnija i bliža koordinacija kako bi se osiguralo da resursi namenjeni postizanju cilja – integracije Roma izazovu veliki i dugotrajan efekat.

Postoji takođe i potreba za snažnijim dijalogom između centralnih i vlasti na lokalnom i regionalnom nivou kako bi se obezbedio pun angažman lokalnih zajednica.

„Moramo da osiguramo da se svi državni organi sa rešenošću i uverenjem uključe u borbu protiv diskriminacije i to tako što će nagraditi pozitivno a sankcionisati loše ponašanje, kako na institucionalnom tako i na individualnom nivou”, poručila je San Hose.

„Evropska unija će svakako i dalje biti najveći donator i partner u vašim nastojanjima i ispuniće svoju obavezu prema borbi za pravedno i inkluzivno društvo koje je preduslov za stvaranje kohezivnog društva ali i ekonomskog rasta i blagostanja, kako u Srbiji tako i u Evropi”, rekla je ona.

Projekat sprovodi OEBS, dok je njegov korisnik Kancelarija za ljudska i manjinska prava. Ostali partneri na projektu su druga ministarstva i državni organi: Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva (SIPRU tim), Savet za unapređenje položaja Roma, Nacionalni savet romske nacionalne manjine te romske organizacije civilnog društva uključene u proces razvijanja lokalnih akcionih planova.