U zajedničkom pismu šefovima država i vlada Evropske unije, predsednici Junker i Tusk su istakli ključna pitanja o kojima će se razgovarati na Samitu G20 u Hangdžou 4. i 5. septembra. Predsednici su pozvali Grupu G20 da nastavi da igra svoju ulogu u rešavanju međunarodne izbegličke krize te da prioritet u svom radu da zapošljavanju, rastu i investicijama. Osim toga, predsednici su izneli i očekivanja koja EU ima od Samita u oblastima poput poreske transparentnosti, regulatorne reforme finansijskog sistema, trgovine, održivog razvoja i klimatskih promena.  Prenosimo pismo u celini:

Želimo da vam ukažemo na ključna pitanja o kojima će se raspravljati na Samitu G20 u Hangdžou 4. i 5. septembra.

1. Grupa G20 mora nastaviti sa svojom ulogom u rešavanju međunarodne izbegličke krize

Globalno sveobuhvatno delovanje i podela odgovornosti su i dalje prioriteti kada se radi o rešavanju nezapamćene izbegličke i migracijske krize i otklanjanja njenih temeljnih uzroka. Pozvaćemo članice Grupe da na predstojećem samitu posvećenom velikim kretanjima izbeglica i migranata u Ujedinjenim nacijama i samitu o izbeglicama čiji će domaćin biti predsednik Obama nastave sa pružanjem podrške međunarodnim naporima i doprinesu postizanju pozitivnih rezultata. Pozvaćemo ih da posredstvom međunarodnih finansijskih institucija povećaju obim humanitarne i razvojne pomoći, preseljenja kao i podrške izbeglicama i prihvatnim zajednicama. Grupa G20 ima mogućnost da da praktični doprinos rešavanju krize kroz trgovinu, razvojnu saradnju i otvaranje prilika za obrazovanje i zapošljavanje izbeglica.

2. Otvaranje radnih mesta, podsticanje rasta i investicija moraju ostatu u vrhu prioriteta Grupe G20

Uprkos tome što su se naše ekonomije oporavile od krize, globalna perspektiva je neizvesna i mnogi građani ne osećaju praktične prednosti rasta. Zato ćemo istaći značaj kredibilnog narativa za održivi i inkluzivni rast koji će angažovati sve dostupne političke instrumente – monetarne, fiskalne i strukturne.

Ključni rezultat će biti Akcioni plan iz Hangdžoua i ažirarane strategije rasta. Pozvaćemo članice da ubrzaju primenu ovih strategija, imajući u vidu ciljeve koje je Grupa postavila u Brizbejnu, a koji se tiču podizanja globalnog rasta za dva odsto do 2018. U tom kontekstu pozdravljamo unapređeni program strukturnih reformi Grupe G20 sa načelima i pokazateljima napretka strukturnih reformi. Zatražićemo postizanje daljih rezultata u radu na razvoju struktura i efikasnosti javnih finansija koje pogoduju rastu. Na Samitu će takođe biti inicirana saradnja u oblasti inovacija, nove industrijske revolucije i digitalne ekonomije.

Osim toga, pozdravićemo i značajan napredak koji je Grupa postigla kako bi podstakla ulaganja. Postoje snažne sinergije između investicionih prioriteta EU i Grupe G20. Evropski fond za strateška ulaganja je na dobrom putu da ostvari svoj cilj odnosno da mobiliše najmanje 315 milijardi evra dodatnih investicija i usmei ih u realnu ekonomiju do sredine 2018, pri čemu je do sada već mobilisano preko 100 milijardi novih investicija.

Šefovima država ili vlada
Kako bi se postarala da prednosti rasta oseti što veći broj građana i smanji nejednakosti, Grupa G20 će nastaviti i sa primenom planova za zapošljavanje sa fokusom na zapošljavanje mladih i žena. Razmotrićemo sve mere koje su preduzete kako bi se olakšalo preduzetništvo, promovisao pristojan rad, podstaklo stažiranje, a radnici opremili odogovaraćim veštinama.

3. Zalaganje za međunarodnu poresku transparentnost i borbu protiv finansiranja terorizma

G20 treba da još jednom pozove sve države i jurisdikcije da najkasnije do 2018. započnu sa razmenom informacija u okviru globalnog standarda za automatsku razmenu informacija (AEOI) sa svim partnerima; da se pridržavaju Multilateralne konvencije o međusobnoj administrativnoj pomoći u o poreskim pitanjima; te da se pridruže inkluzivnom okviru BEPS. Paket mera za borbu protiv izbegavanja poreza koji je dovršen u junu i naredni koraci koje smo pripremili kao reakciju na probleme koje iznose “panamski papiri” stavlja EU na čelo ove borbe. Potrebna su nam međunarodni kriterijumi za identifikovanje jurisdikcija koje ne sarađuju kako bismo stvorili čvrstu osnovu za usvajanje zajedničke liste EU do kraja 2017. Nakon Samita, naredna prekretnica će biti predlozi globalnog foruma o pitanju stvarnog vlasništva u saradnji sa Finansijskom akcionom radnom grupom (FATF).

Protiv finansiranja terorizma se moramo boriti zajedno. G20 je već napravila značajne korake u tom pravcu i treba da nastavi da se kreće tim putem. Pozvaćemo FATF da u potpunosti primeni svoju strategiju borbe protiv finansiranja terorizma i preduzme korake za unapređenje delotvornosti svoje mreže i drugih sličnih regionalnih tela.

4. Treba nam otporni međunarodni monetarni i finansijski sistem

Regulatorna reforma finansijskog sistema takođe mora biti u vrhu prioriteta Grupe G20. Planirana poboljšanja okvira Bazel III moraju proći temeljnu analizu uticaja, dok kapitalni zahtevi ne smeju da dožive značajna uvećanja ni u jednom od većih regiona na svetu. Rad Bazelskog komiteta, koji podržavamo, treba biti završen do kraja 2016. Grupa G20 treba da napravi analizu kombinovanih efekata dogovorenih reformi kako bi se osigurala njihova doslednost sa opštim ciljevima Grupe. Prioritet će i dalje biti dosledna primena kapaciteta za absorbovanje totalnog gubitka, delotvorna saradnja u slučaju prekograničnog izbegavanja poreza i finalizacija reforme vanberzanskih derivata.

Što se tiče međunarodne finansijske arhitekture, od posebnog značaja je da lideri potvrde posvećenost održanju snažnog MMF-a koji će na raspolaganju imati delotvorne instrumente.

5. G20 mora da podstakne otvorenu trgovinu i investicije

Na Samitu će se rapravljati o načinima da se preokrene trend usporenog rasta trgovine i stranih ulaganja. To znači da treba uložiti veće napore da se tržišta otvore i primene isti uslovi za sve učesnike na tržištu. G20 ima naročitu odgovornost da podrži multilateralni trgovinski sistem. Zato mora da obezbedi smernice za globalnu trgovinu i investicije u budućnosti. Posvećenost iskorenjivanju protekcionizma ne treba samo ponovo potvrditi već doslednije sprovesti u praksi. Višak kapaciteta u industriji čelika i drugim sektorima treba smanjiti momentalnim i efikasnim merama, uključujući ukidanje državnih subvencija i drugih mera za narušavanje tržišta. Sporazum o olakšanju trgovine Svetske trgovinske organizacije bi trebalo ratifikovati ove godine i u potpunosti primeniti. Vreme je i da se otvori diskusija u STO-u o novim pitanjima poput digitalne trgovine, investicija ili izvoznih ograničenja. Kao prvi korak ka većoj političkoj doslednosti u oblasti investicija, podržaćemo osnovna načela G20 za kreiranje politika o globalnim investicijama.

Osim toga, grupa G20 bi trebalo da prepozna značajni doprinos liberalizaciji trgovine koji STO daje postizanjem multilateralnih, regionalnih i bilateralnih trgovinskih sporazuma. Očekujemo da Samit G20 da snažan podsticaj zaključivanju Sporazuma o dobrima životne sredine do kraja 2016, koji će biti koristan ne samo za globalni ekonomski rast, već i za životnu sredinu.

6. Napredak u sprovođenju Plana održivog razvoja do 2030. i klimatskog sporazuma iz Pariza

Samit će podržati Akcioni plan grupe G20 za održivi razvoj u kom je izložen kolektivni doprinos smanjenju siromaštva i održivom razvoju. Samit će poslužiti kao prilika da se održi zamah za brzu ratifikaciju i primenu Sporazuma iz Pariza. G20 treba da nastavi rad na finansiranju mera za sprečavanje klimatskih promena, razvoj održive energije i postepeno ukidanje subvencija za fosilna goriva. Takođe treba da podrži sklapanje sporazuma o efikasnom tržišnom mehanizmu za stabilizaciju emisija gasova u međunarodnom vazduhoplovstvu pri Međunarodnoj organizaciji za civilno vazduhoplovstvo, te da podrži napore za smanjenje emisija hidrofluorougljenika u skladu sa Protokolom iz Montreala.

Rešeni smo da Samit u Hangdžou bude još jedna prekretnica u jačanju oporavka globalne ekonomije. EU s nestrpljenjem očekuje razgovore o ključnim međunarodnim izazovima sa svojim partnerima iz grupe G20 u Hangdžou.

Zajedničko pismo liderima EU o prioritetima Unije na samitu G20 u Kini